TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Schody ruchome na stacji Poznań Główny już ruchome. Naprawa kosztowała 200 tys. zł
InfoRail.pl - Opublikowano: 24.03.2020 08:45:41 1 komentarz
Schody ruchome na stacji Poznań Główny już ruchome. Naprawa kosztowała 200 tys. zł

Schody ruchome zostały zamontowane w 2012 r. w ramach kompleksowej modernizacji dworca PKP Poznań Główny. Koszt zakupu i instalacji jednego ciągu schodów ruchomych wynosił około 600 000 zł.

Schody ruchome zostały zamontowane w 2012 r. w ramach kompleksowej modernizacji dworca PKP Poznań Główny. Koszt zakupu i instalacji jednego ciągu schodów ruchomych wynosił około 600 000 zł.

I po kilku latach zepsuły się. Na tyle skutecznie, że zainteresowała się nimi posłanka Katarzyna Krętkowska. Na dworcu Poznań Główny od co najmniej półtora roku nie działają schody ruchome prowadzące z peronu pierwszego, czyli zarazem z poziomu głównego wjazdu/wejścia na dworzec z ul. Dworcowej, na poziom pierwszego piętra samego budynku nowego dworca i jego zaplecza: kas, toalet, lokali gastronomicznych i dojścia do pozostałych peronów. Schody ruchome są praktycznie nieczynne od tych wielu miesięcy, z małymi przerwami, gdy na krótko uruchomione psują się ponownie. Powoduje to duży kłopot dla podróżnych z walizkami, torbami, dla ludzi starszych i mniej sprawnych, skazywanych na dźwiganie bagażu w górę po stromych schodach lub na chodzenie w górę i w dół przez tunel znajdujący się na przeciwnym krańcu peronu pierwszego – napisała w interpelacji do Ministra Infrastruktury.

Jak się okazało schody ożyły. Czasowe wyłączenie schodów ruchomych od 1 stycznia 2020 r. na dworcu kolejowym Poznań Główny wynikało z konieczności wymiany zużytych stopni schodów. W dniu 28 lutego 2020 r. schody przeszły wymagane przez obowiązujące przepisy prawa badania Transportowego Dozoru Technicznego i zostały dopuszczone do użytkowania – poinformował wiceminister Andrzej Bittel.

I dodał, że dworzec Poznań Główny, według badań Urzędu Transportu Kolejowego, jest drugim dworcem pod względem liczby obsługiwanych pasażerów w Polsce. Dziennie obsługuje 53 tys. pasażerów, jednakże liczba korzystających jest jeszcze wyższa, gdyż lokalizacja dworca stanowi najdogodniejszy ciąg komunikacyjny dla mieszkańców sąsiednich dzielnic Poznania (Wilda, Grunwald). W związku z tym mogą występować chwilowe wyłączenia schodów związane z drobnymi usterkami spowodowanymi m.in. przez dostanie się niepożądanych elementów w grzebień schodów. W takich sytuacjach natychmiast wzywana jest firma serwisująca schody ruchome, która usuwa usterkę i przywraca schody do użytkowania.

Większość napraw polega na wymianie pojedynczych drobnych części zużywanych w toku bieżącej pracy i zużywania się materiałów. W zależności od rodzaju awarii koszt napraw oscyluje od kilkuset do maksymalnie kilku tysięcy złotych. Natomiast koszt naprawy polegającej na wymianie stopni schodów, przez którą były one unieruchomione od 1 stycznia br. wyniósł 208 363,17 zł netto.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
dworzec
Poznań
Andrzej Bittel
  • 66wg – 24.03.2020

    No niestety, to miasto już tak ma. Na Kaponierze również niektóre schody są od miesięcy zepsute.Tak na marginesie to p. (bez)radną informuję, iż do wwożenia bagażu są jeszcze 2 windy a nie schody ruchome.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!