TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Sąd: Wyroki ws. Szczekocin sygnałem dla odpowiadających za bezpieczeństwo
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 26.01.2018 11:53:08
Sąd: Wyroki ws. Szczekocin sygnałem dla odpowiadających za bezpieczeństwo (foto: PAP)

Wyroki dla dyżurnych ruchu ws. katastrofy kolejowej pod Szczekocinami mają być sygnałem dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo – wskazał Sąd Apelacyjny w Katowicach.

Wyroki dla dyżurnych ruchu ws. katastrofy kolejowej pod Szczekocinami mają być sygnałem dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo – wskazał Sąd Apelacyjny w Katowicach wymierzając byłym już dyżurnym kary 6 oraz 3,5 roku więzienia. Wyrok jest prawomocny.

"Ten wyrok musi być sygnałem dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, że ich obowiązki muszą być bezwzględnie przestrzegane" – powiedziała sędzia Karina Maksym.

Sędzia podkreśliła, że oskarżeni nie działali umyślnie, po prostu nie zachowali ostrożności. Gdyby nie ich błędy, do tragedii by nie doszło – wskazał SA.

"Nie wiem jaka będzie jego reakcja, jak do niego to dotrze. Nie wiem czy on to przeżyje, bo jego stan jest taki, jaki jest. Będę się zastanawiał, ale uważam, że kasację będziemy wywodzić" – powiedział po wyroku obrońca N. mec. Witold Pospiech. Podkreślił, że od czasu, gdy zaczął go reprezentować, nie ma ze swoim klientem kontaktu, a linię obrony budował w porozumieniu z jego bliskimi.

"W tak strasznej sprawie rola obrońcy jest bardzo trudna – nie mamy kontaktu i sądzę, że nie będziemy mieć. Boję się tego, jak się zachowa" – dodał adwokat i podkreślił, że już przed katastrofą N. "nie był sobą". "Dzień wcześniej puścił pociąg na niewłaściwy tor i nie było żadnej reakcji" – powiedział.

Kasacji nie wykluczył także obrońca Jolanty S. mec. Grzegorz Porębiński. Ostateczną decyzję podejmie po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku. Adwokat przekonywał, że jego klientka nie została przeszkolona w obsłudze urządzeń komputerowych na posterunku i nie miała wystarczającej wiedzy, by właściwie interpretować sygnały.

Marek Mazur z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie wyraził zadowolenie, że sąd podzielił stanowisko prokuratury, iż kary z I instancji były zbyt łagodne. Zapowiedział jednak, że prokuratura skorzysta ze swojego uprawnienia i poprosi sąd o nadesłanie pisemnego uzasadnienia.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
sąd
wyrok
katastrofa
Szczekociny