TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rząd chce powstrzymać degradację infrastruktury kolejowej. Ustawowo
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 09.09.2019 17:35:46
Rząd chce powstrzymać degradację infrastruktury kolejowej. Ustawowo

Rząd zajmie się we wtorek (9 września) projektem ustawy, której celem jest powstrzymanie degradacji infrastruktury kolejowej nieeksploatowanych lub wygaszanych linii .

Rząd zajmie się we wtorek (9 września) projektem ustawy, której celem jest powstrzymanie degradacji infrastruktury kolejowej nieeksploatowanych lub wygaszanych linii - wynika z porządku obrad rządu opublikowanego na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Przygotowany w resorcie infrastruktury projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw, "ma na celu powstrzymanie degradacji infrastruktury kolejowej, w tym w ramach korytarzy transportowych" - czytamy w uzasadnieniu.

"Projekt zakłada stworzenie mechanizmów prawnych, które utrudniają zarządcy likwidację linii kolejowych (przywrócono wymóg zgody właściwego ministra) oraz motywują do zagospodarowania gruntów na byłych lub obecnych liniach kolejowych na potrzeby zarządzania i udostępniania linii kolejowych" - podano.

Jak wskazano, oczekiwanym efektem jest powstrzymanie likwidacji infrastruktury po liniach kolejowych i umożliwienie odbudowy i udostępniania obecnie nieeksploatowanych lub wygaszanych linii kolejowych.

Według projektodawcy, likwidacja elementów infrastruktury, w tym podział gruntów pozostałych po formalnie zlikwidowanych liniach kolejowych powoduje, że ewentualna odbudowa linii kolejowych staje się znacznie utrudniona, droższa lub wręcz niemożliwa.

Dodano, że proponowane zmiany mają na celu stworzenie mechanizmu zachęt dla samorządów województw do zapewnienia lokalnych połączeń kolejowych w głąb sąsiedniego województwa. Mechanizm polega na umożliwieniu przeznaczenia środków Funduszu Kolejowego na finansowanie lub współfinansowanie przez województwa zadań w zakresie zakupu, modernizacji oraz napraw pojazdów kolejowych przeznaczonych do przewozów pasażerskich wykonywanych na podstawie umowy o świadczenie usług publicznych.

"Ponadto celem projektowanych zmian jest umożliwienia samorządom województw realizacji przewozów kolejowych dalej niż najbliższa stacja za granicą województwa. Wpłynie to pozytywnie na mobilność osób, które będą chciały dotrzeć do miasta pełniącego funkcję centrum życia społecznego, zawodowego i kulturalnego dla danego subregionu, a które znajduje się w województwie sąsiednim" - czytamy w uzasadnieniu.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ustawa
 • Marian Gosik – 09.09.2019

  🤔🤔😏😂

 • Opóźniony pociąg na dziś – 09.09.2019

  Zakażmy ustawą gnicia podkładów i zrywania się sieci trakcyjnej.

 • Robert Skowronek – 09.09.2019

  Jakby ktoś zapatrzył się w poprzedni ustrój - "Projekt zakłada stworzenie mechanizmów prawnych, które utrudniają zarządcy likwidację linii kolejowych (przywrócono wymóg zgody właściwego ministra) oraz motywują do zagospodarowania gruntów na byłych lub obecnych liniach kolejowych na potrzeby zarządzania i udostępniania linii kolejowych"

 • Kamil Ptaszkiewicz – 10.09.2019

  Który to już raz ?

 • Michał Marek – 10.09.2019

  w tłumaczeniu na polski - tzn. rozkradną ostatnie tory...

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.