TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rusza wakacyjne połączenie z Chojnic i Czerska do Kościerzyny
InfoRail.pl - Opublikowano: 02.07.2019 14:20:03 1 komentarz
Rusza wakacyjne połączenie z Chojnic i Czerska do Kościerzyny (foto: UMWP)

Już od 6 lipca 2019 r. na tory wyjadą pociągi łączące Chojnice z Kościerzyną – informuje Pomorski Urząd Marszałkowski.

Już od 6 lipca 2019 r. na tory wyjadą pociągi łączące Chojnice z Kościerzyną – informuje Pomorski Urząd Marszałkowski.

Pojadą przez Czersk, Karsin i Magistralę Węglową. Kursy będą wykonywane do końca wakacji, w każdą sobotę, niedzielę oraz święta. Pociągi zostaną uruchomione na zlecenie samorządu województwa pomorskiego.

Pociągiem przez Bory Tucholskie

Pomiędzy Chojnicami a Kościerzyną pojadą dwie pary pociągów. Będą to składy bezpośrednie, zatem nie będzie trzeba się nigdzie przesiadać. Pociągi będą kursować w soboty i niedziele. Pojadą również 15 sierpnia 2019 r. – mówi Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Zaplanowano dwie pary pociągów, które po drodze zatrzymają się na wszystkich stacjach. Z Chojnic pociągi wyruszą o 7.50 i 16.02. Natomiast z Kościerzyny na południe składy wyjadą o 9.30 i 17.27.Podróż klimatyzowanym szynobusem przez Bory Tucholskie potrwa nieco ponad godzinę – dodaje Świlski. Rozkład pociągów jest tak ułożony, żeby umożliwić całodzienną wycieczkę w Bory Tucholskie. Co ważne, w Kościerzynie pociągi będą skomunikowane ze składami Szybkiej Kolei Miejskiej do Gdańska i Gdyni.

Szlakiem Magistrali

Przejazd pociągiem z Kościerzyny do Chojnic przez Czersk jest doskonałą okazją do zwiedzenia tej części Pomorza. Wysiadając na przystanku Olpuch tylko niecałe 6 kilometrów spaceru przez las dzieli nas od Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. T i I. Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich – informuje Ryszard Świlski. Z kolei ze stacji w Karsinie po pokonaniu ok. 6 km dotrzemy do Wiela, gdzie można zwiedzić Muzeum Ziemi Zaborskiej oraz piękną Kalwarię Wielewską – dodaje. Atmosferę starej kolei można poczuć na stacji w Czersku, która co prawda nie znajduje się na Magistrali Węglowej, ale zachowała się tam stara architektura oraz kształtowe semafory.

Linia z historią

Przedwojenna Magistrala Węglowa to jedna z najważniejszych inwestycji w przedwojennej Polsce. Pierwsze pociągi północnym odcinkiem z Bydgoszczy przez Kościerzynę do Gdyni pojechały jesienią 1930 roku. Trasa pomiędzy Bydgoszczą a Kościerzyną wiedzie przez zalesione tereny Borów Tucholskich, z dala od większych miejscowości. Poza sezonem z magistrali korzystają tylko pociągi towarowe. W najbliższych latach cały odcinek będzie modernizowany i elektryfikowany. Pierwsze pociągi elektryczne pojadą z Trójmiasta do Kościerzyny w 2023 roku.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Pomorskie
Kościerzyna
Chojnice
  • kolejFAN – 03.07.2019

    szkoda że nie z Bydgoszczy przez Wierzchucin. Tamtędy nic niestety nie jezdzi :(

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !