TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rok w zawieszeniu na trzy lata za zderzenie autobusu z Pendolino
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 17.05.2018 15:25:19 1 komentarz
Rok w zawieszeniu na trzy lata za zderzenie autobusu z Pendolino

Na karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata skazał w czwartek Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim Jacka Z., kierowcę autobusu, który we wrześniu zeszłego roku zderzył się z pociągiem Pendolino koło Warszawy - poinformował PAP sąd.

Na karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata skazał w czwartek Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim Jacka Z., kierowcę autobusu, który we wrześniu zeszłego roku zderzył się z pociągiem Pendolino koło Warszawy - poinformował PAP sąd.

Jednocześnie wobec mężczyzny orzeczono pięcioletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz zasądzono od niego ponad 2,8 tys. zł kosztów postępowania - przekazało biuro informacyjne Sądu Okręgowego Warszawa-Praga. W czwartek odbyła się jedyna rozprawa w tej sprawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Do zdarzenia doszło wieczorem 26 września 2017 r. w Modlinie. Mężczyzna był oskarżony o to, że "nieumyślnie sprowadził katastrofę w ruchu lądowym" kierując autobusem, w którym znajdowało się 47 pasażerów.

Jak wskazano w tym oskarżeniu Jacek Z. wjechał autobusem "na przejazd kolejowy pomimo nadawanego sygnału świetlnego zabraniającego pojazdom wjazdu na przejazd i ostrzegającego o zbliżającym się pociągu (...), a następnie nie mógł zjechać z przejazdu z uwagi na opuszczone zapory, w wyniku czego doszło do zderzenia autobusu z pociągiem Pendolino relacji Gdynia Główna - Bielsko-Biała, w którym znajdowało się 196 pasażerów, co zagroziło życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach".

Jak informowano w dniu wypadku pociąg zahaczył o autobus - na szczęście nikomu nic się nie stało. PKP PLK informowały wtedy, że przejazd objęty był monitoringiem, dzięki czemu można było szczegółowo ustalić okoliczności, które spowodowały, że autobus znalazł się na przejeździe.

Śledztwo w sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa w Nowym Dworze Mazowieckim. "48-letniemu mężczyźnie przedstawiono zarzut. Przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu" - mówił dzień po tym zdarzeniu rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prok. Marcin Saduś o kierowcy autobusu.

Zgodnie z Kodeksem karnym "kto sprowadza katastrofę w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym zagrażającą życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10". Jeśli jednak "sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wypadek
przejazd kolejowy
kierowca
 • Jan Kucharczyk – 17.05.2018

  Debil przejechał przed pierwszą rogatką to i drugą powinien staranować, a nie dupą na torach stać...

 • Sebbastian Pioro – 17.05.2018

  Bardzo niska kara !!! Za to co uczynil - za ten brak myslenia i narazenie tylu osób (bo zarówno z autobusu jak i z pociagu) - juz nigdy nie powiniennmóc prowadzic pojazdów - zadnych !!! Poza tym kara finansowa jest smieszna... Szkody jakich dokonal w samym pendolino - zapewne przekraczaja jego dziesięcioletnie zarobki... Sam jestem zawodowym kierowca - m.in. autobusów i dla takich bezmyslnych ludzi nie widzę miejsca w zawodzie - nie mam tu na mysli tego, ze wjechal jak syganlizacja sie zapalila - mógł byc np rozpędzony i by ludzie nie zrobili zbiórki u kierowcy - nie hamowal ostro i wjechal na przejazd - ale to, ze z niego nie zjechał - to juz skrajna glupota. Powinnien bez namyslu taranowac szlaban !!! Przynajmniej ja bym tak uczynił... Mialbym gdzies autobus - tym bym sie później tlumaczyl pracodawcy - zycie pasazerów by bylo dla mnie wazniejsze !!! Jego szczęscie, ze nikomu nic sie nie stało !!!

 • Sebastian Romańczuk – 17.05.2018

  Odpowiednią kara było by odpracowanie szkód.

 • Arek Lipiec – 17.05.2018

  Mało

 • Edi666 – 18.05.2018

  Jak to jest że sąd wliczył straty na 2,5 mln zł kiedy naprawa ma kosztować 25 mln zł?

 • Waldemar Stolz – 19.05.2018

  Kpiny! Jak kierowca wydmucha przy zwykłej kontroli to dostaje 5 tysięcy i 4 lata w zawieszeniu na 6 i jeszcze zabierają prawko chociaż nic nie zrobił 😠

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.