TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Remonty utrudniają kursowanie pociągów Kolei Śląskich
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 17.04.2018 09:17:09
Remonty utrudniają kursowanie pociągów Kolei Śląskich

Kolejne remonty odcinków linii kolejowych w woj. śląskim wpłyną od wtorku na zmiany w kursowaniu pociągów Kolei Śląskich. Najwięcej utrudnień czeka pasażerów w rejonach Dąbrowy Górniczej oraz Bielska-Białej. Wprowadzone zostaną m.in. zastępcze autobusy.

Kolejne remonty odcinków linii kolejowych w woj. śląskim wpłyną od wtorku na zmiany w kursowaniu pociągów Kolei Śląskich. Najwięcej utrudnień czeka pasażerów w rejonach Dąbrowy Górniczej oraz Bielska-Białej. Wprowadzone zostaną m.in. zastępcze autobusy.

Chodzi o następstwa kolejnych etapów prac torowych, które koordynuje zarządca kolejowej infrastruktury, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Zostały one uwzględnione we wprowadzonej w marcu tzw. wiosennej korekcie rozkładu jazdy. Do ograniczeń z tym związanych muszą dostosować się przewoźnicy, m.in. obsługująca zdecydowaną większość tras w woj. śląskim samorządowa spółka Koleje Śląskie.

Już od 11 marca utrudnienia objęły m.in. kluczową linię KŚ - S1 (Częstochowa – Katowice – Gliwice). Są one związane z budową przejścia podziemnego w Ząbkowicach oraz pracami pomiędzy stacją Dąbrowa Górnicza Ząbkowice, a stacją Będzin.

Jak przypomniała w poniedziałek rzeczniczka kolei Śląskich Magdalena Iwańska, od wtorku 17 kwietnia do 8 maja zastępcza komunikacja autobusowa będzie uruchamiana w zamian za część pociągów na odcinku Dąbrowa Górnicza Ząbkowice – Będzin Ksawera (dla krótszego odcinka z Ząbkowic do Dąbrowy Górniczej pierwsze zastępcze autobusy wyjechały 12 marca; planowo na tym odcinku do przyszłego poniedziałku).

Zastępcza komunikacja autobusowa zostanie też wprowadzona na linii S5 (Katowice – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń). Od 17 kwietnia do 28 maja całkowicie wstrzymany zostanie ruch pociągów na odcinku Bielsko-Biała Główna – Łodygowice. W godzinach szczytowych przewidziano m.in. autobusy ekspresowe między Bielskiem-Białą a Żywcem (bez postojów). Zmieni się też trasa pociągów Ornak do Zakopanego (pojadą przez Wadowice).

Według wcześniejszych informacji całkowite wstrzymanie ruchu nastąpi ponadto od 7 maja do 9 czerwca na odcinku Zebrzydowice – Cieszyn. Za wszystkie pociągi wyjadą tam autobusy zastępcze. Z kolei 17 i 18 maja pociągi do Bohumina będą kursowały objazdem przez stację Bohumin Vrbice.

W obecnym rozkładzie jazdy wprowadzone mają zostać jeszcze trzy tzw. korekty. Wśród planów modernizacyjnych PKP PLK na kolejne kilkanaście miesięcy przewidywane są m.in. prace na odcinku Węgierska Górka – Żywiec, przebudowa układu torowego w obrębie stacji Częstochowa, Poraj i Myszków czy prace na odcinku Rybnik – Sumina – Nędza.

KŚ oceniają, że dzięki realizacji tych planów możliwe będzie zwiększenie prędkości jazdy pociągów – w przypadku linii S1 miejscowo nawet do 160 km/h. Istotne skrócenie czasu jazdy powinno nastąpić również na linii S5 (Katowice – Bielsko Biała – Żywiec – Zwardoń).

Obowiązujący od 10 grudnia ub. roku obecny rozkład jazdy założył wzrost o 5 proc. względem poprzedniego, liczby kilometrów przejeżdżanych przez pociągi zamawiane przez woj. śląskie. Wszystkie pociągi zamawiane przez woj. śląskie mają przejechać łącznie w ciągu roku ok. 8,9 mln km, z czego ok. 7 mln realizują samorządowe Koleje Śląskie, a ok. 1,9 mln - Przewozy Regionalne.

Obecny rozkład założył też częstotliwość pociągów na głównej linii Katowice – Gliwice w godzinach szczytu co ok. 20 minut - łącznie ok. 37 par pociągów w ciągu doby. Na innym silnie obciążonym odcinku między Katowicami a Dąbrową Górniczą przewidziano ok. 32 par pociągów w ciągu doby (poza okresami utrudnień).Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Koleje Śląskie
remont