TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rada Ministrów za programem Kolej+ do 2028 roku
InfoRail.pl - Opublikowano: 03.12.2019 16:45:55 1 komentarz
Rada Ministrów za programem Kolej+ do 2028 roku

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej+ do 2028 roku, przedłożoną przez ministra infrastruktury.

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej+ do 2028 roku, przedłożoną przez ministra infrastruktury.

Program "Kolej+" przyczyni się do likwidowania wykluczeń komunikacyjnych dzięki możliwości uzupełniania sieci kolejowej o nowe połączenia, które przede wszystkim zapewnią pasażerom dostęp do komunikacji międzywojewódzkiej.

Program umożliwi połączenie z miastami wojewódzkimi miejscowości liczących powyżej 10 tys. mieszkańców, które obecnie nie mają dostępu do kolei pasażerskiej lub towarowej. Realizacja programu oznacza przede wszystkim łatwiejszy dostęp do kolei pasażerskiej, lepsze warunki prowadzenia działalności gospodarczej i bezpieczniejsze podróżowanie po drogach (część przewozów towarowych przejmie transport kolejowy). Kolej jest też jednym z najbardziej ekologicznych środków transportu, co ma szczególne znaczenie w walce ze zmianami klimatycznymi.

Program adresowany jest do jednostek samorządu terytorialnego. Na jego realizację przeznaczonych zostanie prawie 6,6 mld zł w latach 2019-2028:

- ok. 5,6 mld zł pochodzić będzie z dokapitalizowania spółki PKP Polskie Linie Kolejowe SA;

- ok. 1 mld zł ma być wkładem własnym jednostek samorządu terytorialnego (np. obligacje, kredyty).

Program składa się z trzech komponentów: inwestycyjnego, organizacji przewozów pasażerskich, ochrony infrastruktury kolejowej przed likwidacją.

Podstawowy jest komponent inwestycyjny, dwa pozostałe mają charakter uzupełniający. Dofinansowanie komponentu inwestycyjnego nastąpi z dokapitalizowania spółki PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Realizacja tego komponentu wpisuje się w zapowiedzianą przez premiera Mateusza Morawieckiego w exposé budowę i modernizację inwestycji kolejowych.

Zadania inwestycyjne będą mogły być sfinansowane w 85 proc. ze środków programu, a w 15 proc. ze środków pochodzących z samorządów. Nabór projektów zgłaszanych przez samorządy będzie prowadzić spółka PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Spółka we współpracy z samorządami będzie realizować przedsięwzięcia służące rozwojowi sieci połączeń kolejowych w mniejszych miejscowościach.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
  • piotrgoldapiak – 04.12.2019

    Przykładem miasta ,które obecnie jest "wykluczone kolejowo " to GOŁDAP,miasteczko o liczbie ludności ok. 14tyś, położone na północnym wschodzie Polski,przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim.W czasach Prus Wschodnich był to pięciokierunkowy węzeł kolejowy a w czasach powojennych odtworzono połączenie tylko do Ełku, gdzie pociągi kursowały do roku 1999. Natomiast argumentami przemawiającymi za przywróceniem kursowania pociągów mogłyby być: 1 całoroczne sanatorium-Gołdap-jako"MAZURSKI CIECHOCINEK" ; 2 w okresie zimowym -ośrodek narciarski-"MAZURSKIE ZAKOPANE"; 3 działalność firm na terenie podstrefy SSSE;4 a jeżeli kursowanie tylko do samej GOŁDAPI wygląda zbyt mało ekonomicznie , to może pomyśleć o budowie kolejowego przejścia granicznego GOŁDAP-GUSIEW p.Krasnolesie,w myśl zasady ekologów "TIRY NA TORY";5 a zapewne i wojsko stacjonujące w mieście też by z tego korzystało. A jednocześnie w trakcie reaktywacji i remontu pomyśleć o elektryfikacji odcinka EŁK-GOŁDAP. Pozdrawiam PIOTR.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!