TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Przez Pelplin 200 km/h. Miasto pyta o szczegóły
- Opublikowano: 15.03.2019 11:47:42
Przez Pelplin 200 km/h. Miasto pyta o szczegóły (foto: UM Pelplin)

Choć do rozpoczęcia faktycznych prac inwestycyjnych na pewno minie jeszcze sporo czasu (szacuje się, że minimum 2 – 3 lata), to już teraz Burmistrz Pelplina Mirosław Chyła konsultuje szereg zamierzeń ze strony spółek należących do Grupy PKP.

Choć do rozpoczęcia faktycznych prac inwestycyjnych na pewno minie jeszcze sporo czasu (szacuje się, że minimum 2 – 3 lata), to już teraz Burmistrz Pelplina Mirosław Chyła konsultuje szereg zamierzeń ze strony spółek należących do Grupy PKP, które to z pewnością będą miały wpływ na kształt i funkcjonowanie Gminy Pelplin.

W tym celu w dniu 14 marca (czwartek), odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące likwidacji przejazdów kolejowo – drogowych zlokalizowanych w ciągu linii kolejowej nr 1131 na terenie Gminy Pelplin. W spotkaniu uczestniczyli ze strony Gminy Pelplin: Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin Ewa Nowogrodzka oraz przedstawiciele Referatu Inwestycji i Gospodarki Komunalnej Mirosława Sielska i Krzysztof Adamczyk. Stronę inwestora (PKP) reprezentowali: Alicja Studzińska, Jolanta Lis – Smolińska oraz Waldemar Piekarski (PKP PLK S. A.).

Przewidziana likwidacja przejazdów wynika z planów PKP w zakresie zwiększenia prędkości pociągów osobowych w ciągu linii 131 do prędkości 200 km/h. Założenie to bezpośrednio wiąże się z likwidacją przejazdów kolejowo – drogowych w Kulicach, Rajkowach – Ornasowo oraz w Pelplinie. Wcześniej wypracowane stanowisko, które polegało na utworzeniu przejazdu pod torami w Pelplinie tylko dla pieszych i rowerzystów oraz jednoczesnej budowie drogi dojazdowej od obwodnicy (wykorzystanie tzw. ślepego skrzyżowania Pelplin – kierunek ul. Dworcowa oraz kierunek Rajkowy Ornasowo), po dzisiejszym spotkaniu uległo zmianie, co przyniesie tylko korzyści samym mieszkańcom naszej gminy.

Wstępnie ustalono, że korzystniejszym wariantem będzie zaprojektowanie tunelu dla ruchu pieszego i samochodowego na przedłużeniu ul. Kopernika przy budynku stacyjnym PKP, z włączeniem za torami w ul. Mickiewicza. O możliwości technicznej takiego rozwiązania zdecydują projektanci podczas przewidzianych na lata 2020 – 2021 prac projektowych. W celu zniwelowania negatywnych skutków zamknięcia przejazdu kolejowego, dla mieszkańców Maniowa i Ornasowa (Rajkowy) planuje się wybudowanie drogi z obwodnicy Pelplina do zakładu "De Graaf". Likwidacja przejazdu w poziomie drogi w Kulicach spowoduje natomiast budowę tunelu dla ruchu pieszego i samochodowego.

Jak podaje Urząd Miasta wnioski ze spotkania są optymistyczne tym bardziej, że żadna z miejscowości nie ucierpi pod względem połączeń komunikacyjnych. Warto także wspomnieć, że inne obiekty inżynieryjne w ciągu linii kolejowej nr 131, a znajdujące się na terenie Gminy Pelplin (wiadukty, itp.), które nie spełniają obecnie odpowiednich norm, także zostaną przebudowane.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Pelplin
PKP PLK
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.