TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Przewozy Regionalne z PKS-ami ? w Częstochowie mówią o dogodniejszych przesiadkach
InfoRail.pl - Opublikowano: 27.01.2017 10:03:25
Przewozy Regionalne z PKS-ami ? w Częstochowie mówią o dogodniejszych przesiadkach

Jak już informowaliśmy na łamach InfoRail.pl Przewozy Regionalne chcą współpracować z PKS-ami. Szczegóły nie są znane. Przewoźnik kolejowy milczy. Co zatem z tej współpracy wyniknie?

Jak już informowaliśmy na łamach InfoRail.pl Przewozy Regionalne chcą współpracować z PKS-ami. Szczegóły nie są znane. Przewoźnik kolejowy milczy. Co zatem z tej współpracy wyniknie?

Na pewno ta kooperacja nie pomoże PKS-om w walce z takim przewoźnikami jak PolskiBus czy LEO Express. A to z prostej przyczyny. Przewozy Regionalne mają bardzo ograniczoną ofertę w Warszawie. Pociągi tego przewoźnika odjeżdżają tylko w kierunku Łodzi, a i to tylko w dni powszednie. W weekendy kursuje już ŁKA. Jak pokazuje wycięcie postojów w Grodzisku Mazowieckim Przewozy Regionalne wykonują tylko usługę zamawianą przez Łódzki Urząd Marszałkowski i wpływ na rozkład jazdy mają raczej niewielki. Nie jest chyba jednak celem numer jeden współpracy przewożenie pasażerów między dużymi miastami. Taka była rola np. pociągów InterRegio, które zostały zlikwidowane. A zatem były niepotrzebne (?). Cel jest chyba inny. Jaki?

Współpraca z PKS-ami będzie realizować się raczej w innych regionach i na innych płaszczyznach. Zagadką nadal więc pozostaje rola warszawskiego Polonusa w tej całej układance.

Nieco szczegółów na temat potencjalnej współpracy poznaliśmy w Częstochowie. Tamtejszy PKS też znalazł się w gronie przewoźników, którzy mają współpracować z Przewozami Regionalnymi. A zatem priorytetem mają być centra przesiadkowe. Tak, aby podróżny mógł przesiąść się z pociągu do autobusu. Idea zapewne słuszna, tyle, że to żadna nowość i pasażerowie już dawno wpadli na ten pomysł i z pociągów przesiadają się do autobusów. A zatem przesiadka ale ze wspólnym biletem. To już powiew świeżości, tyle, że tu nikt żadnych szczegółów podać nie chce. Nie trudno się domyśleć, że chodzi o kasę. Przedstawiciele PKS Częstochowa wskazują chociażby na zniżki. To tylko jeden z punktów spornych. Najważniejsze jest pytanie czy ledwo co zipiące PKS-y stać będzie na dzielenie się zyskami z Przewozami Regionalnymi, skoro dziś przewożą tych samych pasażerów? Pomóc mogłaby oczywiście koordynacja rozkładów jazdy, tak, aby zapewnić dogodną przesiadkę. Tyle, że to też żadna nowość. Rozkłady jazdy przewoźników autobusowych, nie tylko PKS-ów, są często skoordynowane z rozkładami jazdy pociągów. Nadal zatem nie wiemy jak dokładnie wyglądać ma wspólna inicjatywa przewoźników. Czekamy na szczegóły.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKS Częstochowa
Przewozy Regionalne