TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Przewozy Regionalne: W Małopolsce jesteśmy potrzebni
Karol Wach - Opublikowano: 23.04.2018 12:00:24
Przewozy Regionalne: W Małopolsce jesteśmy potrzebni (foto: UMWM)

Współpraca samorządu województwa małopolskiego z Przewozami Regionalnymi do najłatwiejszych nie należy.

Współpraca samorządu województwa małopolskiego z Przewozami Regionalnymi do najłatwiejszych nie należy.

Przypomnijmy, że od 2010 roku, czyli od wejścia w życie przepisów ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, to Urząd Marszałkowskie jest organizatorem publicznego transportu zbiorowego w zakresie wojewódzkich, a także części międzywojewódzkich przewozów kolejowych. Operatorem w regionie są, poza spółką marszałkowską – Kolejami Małopolskimi – również Przewozy Regionalne. Od dłuższego już czasu współpraca ta nie jest wcale sielankowa, wręcz przeciwnie. Ostatnio przewoźnik nie udostępnił Kolejom Małopolskim swojej bazy, w której mogłyby być wykonywane przeglądy ezt-ów.

Mimo to Urząd Marszałkowski powierzył Przewozom Regionalnym obsługę Podhalańskiej Kolei Regionalnej. Start regularnych połączeń między Zakopanem a Nowym Targiem zaplanowano na 27 kwietnia.

Małopolska to trudny obszar – nie ukrywa Anna Lenarczyk, członek Zarządu Przewozów Regionalnych. Ale mamy tam podpisaną umowę wieloletnią, funkcjonują tam przewozy, staramy się dokładać jak największej staranności w świadczeniu usług. Wydaje nam się, a wręcz jesteśmy przekonani, że podróżni to zauważyli. W bieżącym roku widać wzrost liczby przewiezionych osób chociażby na terenie województwa małopolskiego – mówi Anna Lenarczyk.

Przedstawicielka przewoźnika stwierdza ponadto, że marszałek widzi potencjał w przewoźniku, dlatego, że została powierzona mu obsługa Podhalańskiej Kolei Regionalnej. Przewozy Regionalne są w Małopolsce potrzebne – stwierdza Anna Lenarczyk.

Obsługa Podhalańskiej Kolei Regionalnej może być dla Przewozów Regionalnych wyzwaniem. Przewoźnik ma podpisaną umowę do 2020 roku. Marszałek na pewno będzie przyglądał się jego poczynaniom na trasie Zakopane – Nowy Targ. Co będzie po 2020 roku? Pomysł, aby zastąpić Przewozy Regionalne Kolejami Małopolskimi pojawił się już jakiś czas temu. Przed nami jednak wybory samorządowe, od których sporo będzie zależało również w kontekście kolei. Wydaje się jednak, że Przewozy Regionalne pozostaną w Małopolsce dłużej niż do 2020 roku. Chociażby ze względu na tabor, którego samorządowi województwa może zabraknąć do samodzielnej obsługi wszystkich połączeń w regionie.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Małopolska
Przewozy Regionalne
Koleje Małopolskie