TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Przewozy Regionalne przegrywają w sądzie, zwolniony maszynista przywrócony do pracy
InfoRail.pl - Opublikowano: 29.10.2019 17:15:46
Przewozy Regionalne przegrywają w sądzie, zwolniony maszynista przywrócony do pracy

Sąd Rejonowy w Człuchowie wydał wyrok ws. zwolnionego przez Przewozy Regionalne pracownika. Jest on korzystny dla kolejarza.

Sąd Rejonowy w Człuchowie wydał wyrok ws. zwolnionego przez Przewozy Regionalne pracownika. Jest on korzystny dla kolejarza.

Sąd postanowił przywrócić powoda do pracy w pozwanych Przewozach Regionalnych sp. z o.o Oddział w Gdyni na poprzednich warunkach. Ponadto zasądził od pozwanego Przewozy Regionalne sp. z o.o kwotę 3260 zł kosztów sądowych.

O sprawie pisaliśmy na łamach InfoRail.pl w maju. Przypomnijmy. Przewozy Regionalne dyscyplinarnie zwolniły maszynistę, a jednocześnie przewodniczącego Inicjatywy Pracowniczej PR, pod pozorem "ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych". Andrzej Kobus od początku nie zgadzał się na mniej korzystne dla kolejarzy, ryczałtowe rozliczenie kosztów podróży służbowej dalekich delegacji. Jako alternatywę kolejarz otrzymał nierealne do spełnienia warunki opłacenia kosztów służbowej podróży do domu. Nie autem ani jakimkolwiek pociągiem - tylko Przewozami Regionalnymi. Kłopot w tym że maszynista kończył pracę po 20:00, a najbliższy powrotny pociąg Przewozów Regionalnych odjeżdżał o świcie. Aż dziwne, że w Przewozach Regionalnych tego nie wiedzieli. A może wiedzieć nie chcieli…

Pracodawca oczywiście nie zabezpieczał noclegu dla pracownika w podróży służbowej. Zaraz po pracy wieczorem odjeżdżały składy PKP Intercity. Jednak firma nie zezwoliła na taką podróż kolejarza aby oszczędzić na nim w skali miesiąca 39 zł, kosztem jego powrotów do domu tego samego dnia. W tak gęsto utkanej sieci, dyrekcja uchwyciła 'błąd' przewodniczącego komisji w odpowiednim rozliczeniu delegacji! Skrupulatność godna podziwu! Związkowcy uważają, że nie jest to wystarczający, ani prawdziwy powód dyscyplinarnego zwolnienia pracownika po ponad 30 latach nienagannej pracy. Mają za to wrażenie, że dla dyrekcji podstawowym "błędem" Andrzeja Kobusa jest założenie niezależnego związku zawodowego. Sam zainteresowany poszedł do sądu pracy, w którym wygrał.

Wyrok nie jest prawomocny.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Przewozy Regionalne
maszynista