TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Przestrzeń dla rowerów w nowym taborze PKP Intercity
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 20.11.2018 18:02:20
Przestrzeń dla rowerów w nowym taborze PKP Intercity

W 2018 roku PKP Intercity podpisało lub rozszerzyło umowy na zakup lub modernizację taboru, których łączna wartość to ponad 2,05 mld zł - poinformowała w poniedziałek spółka. W każdym pociągu będzie wydzielone miejsce na rowery.

W 2018 roku PKP Intercity podpisało lub rozszerzyło umowy na zakup lub modernizację taboru, których łączna wartość to ponad 2,05 mld zł - poinformowała w poniedziałek spółka. W każdym pociągu będzie wydzielone miejsce na rowery.

"PKP Intercity konsekwentnie realizuje największy program inwestycyjny w historii spółki. Program "PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji" zostanie wdrożony do 2023 r. a jego wartość to około 7 mld złotych. W 2018 r. spółka zrealizowała istotną cześć tego programu. Wartość podpisanych lub rozszerzonych w 2018 roku umów na zakup lub unowocześnianie taboru to ponad 2 mld złotych. W efekcie pasażerowie wkrótce będą mogli korzystać z jeszcze wygodniejszych pociągów" - podała spółka.

Jak wyjaśniono w 2018 r. podpisano umowy na zakup 55 nowych i modernizację 285 posiadanych przez przewoźnika wagonów. "Daje nam to aż 340 nowoczesnych i komfortowych wagonów, w których pasażerowie będą mogli korzystać z licznych udogodnień. Nowy i zmodernizowany tabor będzie obsługiwał kilkadziesiąt pociągów, jeżdżących po całej Polsce. To bardzo dużo, a zgodnie z planem przygotowujemy się już do kolejnych inwestycji" - podkreślił cytowany w komunikacie prezes PKP Intercity Marek Chraniuk.

Przewoźnik dodał, że po zakończeniu programu inwestycyjnego w 2023 r. tabor PKP Intercity będzie w 80 proc. nowy lub zmodernizowany; w 94 proc. pociągów pasażerowie skorzystają z klimatyzacji, a w co najmniej 77 proc. z nich także z bezprzewodowego internetu. W każdym pociągu przewidziana będzie również przestrzeń przystosowana dla osób poruszających się na wózkach oraz wydzielone miejsce na rowery - poinformowano.

Spółka przypomniała, że w ostatnich miesiącach podpisała umowy na zakup 55 nowoczesnych wagonów z Fabryką Pojazdów Szynowych H. Cegielski w Poznaniu oraz z firmą NEWAG na zakup 20 nowych lokomotyw elektrycznych Griffin. Wartość tych kontraktów to odpowiednio 473,5 i 367 mln zł brutto. Dodano, że w ostatnich dniach przewoźnik rozszerzył trzy umowy na modernizację 163 wagonów z bydgoską PESĄ.

"Przewoźnik zamówił dodatkowo modernizację kolejnych 82 pojazdów. Do PKP Intercity trafi łącznie 245 komfortowych wagonów. Po skorzystaniu z prawa opcji łączna wartość planowanych inwestycji wynosi prawie 1,03 mld zł brutto. W październiku br. PKP Intercity rozszerzyło również umowę na modernizację 60 wagonów zawartą z FPS H. Cegielski w Poznaniu. Zmodernizowanych zostanie dzięki temu kolejnych 30 pojazdów, a łączna wartość kontraktu wynosi 410 mln zł brutto. Umowa na unowocześnienie 60 wagonów została podpisana w listopadzie 2017 roku, więc wartość umów z ostatnich 12 miesięcy to ponad 2,3 mld złotych" - wyjaśniono.

PKP Intercity poinformowało ponadto, że nowością na polskich torach będzie 60 wagonów typu COMBI, które zostaną dostarczone przez bydgoską PESĘ. "Będą to wielofunkcyjne, przedziałowe wagony o podwyższonym standardzie, z wydzielonymi przedziałami rodzinnymi oraz przedziałem dla osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózku. W wagonach wydzielona będzie także przestrzeń, w której można bezpiecznie przewieźć rowery. Pasażerowie zobaczą w nich także niespotykane dotąd w polskich pociągach maszyny do sprzedaży napojów czy batonów" - dodano.

Spółka realizując plan inwestycyjny korzysta z różnych źródeł finansowania, w tym ze środków własnych oraz pozyskanych z Unii Europejskiej. Łącznie z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 przewoźnik uzyskał ponad 653 mln zł dotacji dla projektów wartych blisko 2 mld zł brutto. (PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP Intercity
wagony rowerowe