TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Prezydent Gdańska deklaruje współpracę przy odbudowie linii do Nowego Portu
InfoRail.pl - Opublikowano: 13.05.2020 09:45:32 1 komentarz
Prezydent Gdańska deklaruje współpracę przy odbudowie linii do Nowego Portu (foto: Wikipedia/Krzysztof Rakowski)

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zadeklarowała chęć podjęcia współpracy z rządem w ramach programu odbudowy przystanków kolejowych.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zadeklarowała chęć podjęcia współpracy z rządem w ramach programu odbudowy przystanków kolejowych.

Podkreśliła, że liczy również na wsparcie władzy centralnej w doprowadzeniu do południowej części miasta linii SKM oraz przy budowie bezkolizyjnych przejazdów przez tory na Orunii.

W planach jest także odbudowa m.in. przystanków pasażerskich: Brzeźno, Nowe Szkoty oraz Zaspa Towarowa. Aby do tych stacji mogły dojechać pociągi, potrzebna jest jednak odbudowa toru kolejowego, po którym niegdyś jeździły składy Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) z centrum miasta w kierunku Nowego Portu.

Poseł PiS Kacper Płażyński oraz radni Andrzej Skiba i Przemysław Majewski zaapelowali do władz Gdańska o współpracę z rządem w ramach tzw. programu przystankowego oraz przy reaktywacji linii kolejowej 249.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zapewniła, że jest gotowa na dialog z władzą centralną w tym zakresie.

"Dla dobra Gdańska zawsze i z każdym będę współpracować. Dziękuję, że w ostatnim tygodniu kampanii przed wyborami, które się nie odbyły, pan prezydent Duda przypomniał sobie o Gdańsku" - powiedziała Dulkiewicz.

Przypomniała, że w lutym ubiegłego roku skierowała do spółki PKP PLK pismo, w którym postulowała przywrócenie linii kolejowej 249 biegnącej z centrum miasta w kierunku Nowego Portu. Jednocześnie podkreśliła, że decyzją PKP PLK rozebrano fragment torów oraz przystanki na tej linii.

Dulkiewicz liczy również na współpracę z rządem w ulepszeniu połączenia komunikacyjnego południowej części Gdańska z innymi dzielnicami miasta, przede wszystkim w realizacji koncepcji doprowadzenia tam linii SKM.

"Jest zasadnicze pytanie - czy dzisiaj państwo polskie pomoże samorządowi, zarówno województwa pomorskiego, jak i miastu, chociażby w przygotowaniu i realizacji projektu SKM Gdańsk Południe, gdzie rośnie liczba mieszkańców. Dzisiaj mieszka już tam ponad 100 tys. mieszkańców w obrębie samego Gdańska. Jeżeli spojrzymy na sąsiadującą gminę Kolbudy, to będzie kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców więcej. Myślę, że byłby to duży wkład w rozwój komunikacyjny Gdańska" - powiedziała.

Zaapelowała również o wsparcie przy realizacji projektu budowy bezkolizyjnych przejazdów przez tory kolejowe na Orunii.

"Drugi projekt, nad którym pracujemy bardzo intensywnie i nie możemy się tutaj doprosić współpracy z grupą PKP PLK, to projekt bezkolizyjnych przejazdów na Orunii. Przypomnę, że to Gdańsk z własnych pieniędzy finansuje analizy i dokumentację związaną z tymi przejazdami. Liczymy, że wspomogą nas przy tym przedstawiciele rządu oraz Prawa i Sprawiedliwości, abyśmy mogli te inwestycje dla dobra i bezpieczeństwa mieszkańców Gdańska zrealizować" - powiedziała Dulkiewicz. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
Gdańsk
stacja
remont
  • kruczek44 – 13.05.2020

    Prawidłowo piszemy do Oruni, to rodzima nazwa i podwójne i jest błędem. Poprawcie, bo trochę wstyd jednak...

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!