TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Prawie-zwycięstwo Arrivy w Szczecinie...
INFOBUS.PL - Opublikowano: 02.01.2019 16:15:39
Prawie-zwycięstwo Arrivy w Szczecinie...

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie prowadzi przetarg na obsługę 18 linii autobusowych i usługi tele-busa przez cały 2019 r. Od jego warunków odwołała się Arriva. Przewoźnik jednak niewiele, a praktyce nic nie ugrał.

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie prowadzi przetarg na obsługę 18 linii autobusowych i usługi tele-busa przez cały 2019 r. Od jego warunków odwołała się Arriva. Przewoźnik jednak niewiele, a praktyce nic nie ugrał.

Przypomnijmy, że chodzi o przetarg, który został został ogłoszony w ostatnich dniach listopada. ZDiTM chce w nim wyłonić firmę, która pierwotnie od 1 stycznia, czyli wczoraj do 31 grudnia 2019 r. miała świadczyć na rzecz miasta dwie usługi przewozowe. Pierwszą jest obsługa dziennych linii autobusowych 52, 70, 81, 83, 88, 105, 108, 121, 122, 123, 124 oraz nocnych 522, 523, 530, 531, 532, 535, 536. W ramach tej części zamówienia operator ma wykonać pracę eksploatacyjną w wymiarze 2 333 036 wzkm (+- 10%).

Drugim elementem umowy jest usługa transportu na żądanie, czyli tele-busa. W ciągu roku określono dyspozycyjność przewoźnika na 20 352 wozogodziny, również z założeniem odchyłki w granicach +- 10%.
Do wykonania zlecenia przewoźnik musi podstawić przynajmniej 50 autobusów różnych wielkości, których średni wiek początkowo miał nie przekraczać 17 lat. Jednak po jednym z pytań do SIWZ średnią obniżono do maksymalnie 12 lat.

Od warunków SIWZ odwołała się Arriva. Argumentacja przewoźnika była bardzo podobna do uwag, które zgłoszono do ubiegłorocznego przetargu z 2017 r. Cały czas nie znana dokładna data zawarcia umowy między przewoźnikiem, a organizatorem, co zdaniem Arrivy oznacza, że wykonawca składając ofertę nie ma wiedzy na temat długości czasu niezbędnego do przygotowania się w celu realizacji zamówienia.

A przygotowań jest całkiem sporo by objąć tak duży pakiet. Trzeba bowiem zatrudnić prawie 100 kierowców, co nie jest takie proste i szybkie przy obecnych brakach w tej grupie zawodowej. Wreszcie konieczne jest pozyskanie 49 autobusów oraz terenu pod bazę, które będzie spełniała wymagania miasta. Arriva dodatkowo wskazała, że ZDiTM powinien przy tej skali zamówienia rozważyć czy roczny okres obowiązywania umowy nie jest zbyt krótki.

Swoją skargę spółka skonkludowała żądaniem wprowadzenie do SIWZ zapisu, który będzie gwarantował zwycięzcy postępowania przynajmniej cztery miesiące na przygotowanie się do objęcia przewozów.

ZDiTM dokonał korekty SIWZ, jednak praktycznie w żadnym stopniu nie czyni ona zadość odwołaniu Arrivy. Obecnie zwycięski przewoźnik rozpocznie świadczenie przewozów w ciągu maksymalnie ośmiu tygodni od dnia podpisania umowy. Kontrakt dalej będzie obowiązywał do końca 2019 r. A to powoduje, że dalej ofertę może przedstawić de facto tylko jedna firma. Czy to nie zrazi Arrivy? Przekonamy się 8 stycznia.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
linie
ZDiTM Szczecin
Arriva
PKS Szczecin