TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Poznańska Kolej Metropolitalna na wiosnę 2018 roku. Jest porozumienie
InfoRail.pl - Opublikowano: 11.12.2017 14:26:06 6 komentarzy
Poznańska Kolej Metropolitalna na wiosnę 2018 roku. Jest porozumienie (foto: poznan.pl)

W Urzędzie Marszałkowskim podpisano porozumienie w sprawie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

W Urzędzie Marszałkowskim podpisano porozumienie w sprawie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

Zawarte zostało ono pomiędzy Województwem Wielkopolski, Miastem Poznań, Powiatem Poznańskim oraz Stowarzyszeniem Metropolia Poznań, a gminami i powiatami położonymi wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego. Dotyczy podjęcia wspólnych działań zmierzających do uruchomienia połączeń w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

Podpisanie porozumień jest kontynuacją rozmów, prowadzonych z przedstawicielami zainteresowanych gmin i powiatów na spotkaniach, które odbyły się siedzibie UMWW niecały miesiąc temu.

Dzisiejsze porozumienie jest intencją, że to o czym wcześniej rozmawialiśmy, teraz będziemy wspólnie realizować. Na poszczególnych liniach muszą zaangażować się wszystkie samorządy - stwierdził Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa.

Ze względu na dużą liczbę uczestników spotkanie podzielono na dwa bloki. W pierwszej części podpisano dwa porozumienia przedstawicielami samorządu terytorialnego położonych wzdłuż linii kolejowej na odcinku Poznań Główny - Wągrowiec oraz Poznań Główny - Jarocin. Kolejne porozumienia dotyczyły linii kolejowej na odcinku Poznań Główny - Nowy Tomyśl oraz Poznań Główny - Grodzisk Wielkopolski.

Dużo się mówiło o Kolei Metropolitalnej, a tak naprawdę dzisiaj mamy po raz pierwszy sytuację, kiedy wszystkie samorządy, a na to wygląda, zarówno powiaty, jak i gminy, Miasto Poznań, Starostwo Powiatowe, Starostwo Poznańskie, zgodnie podpisały porozumienie - mówi Maciej Wudarski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania. To pierwszy krok, który na razie nie rodzi skutków finansowych. Kolejnym elementem będą umowy, które będą zawierane już na podstawie zarezerwowanych budżetów. Zakładamy, że Kolej Metropolitalna na czterech pierwszych liniach ruszy na wiosnę 2018 roku – dodaje.

Później ma ona zostać poszerzona o kolejne pięć linii, na których w tej chwili trwają remonty albo zaczną się one niedługo, jak np. przebudowa linii kolejowej do Piły, budowa i remont trasy do Warszawy, czy linii do Szczecina.

Dopiero w roku 2020, 2022, będziemy mogli mówić, że Kolej Metropolitalna w pełni działa. Te doświadczenia, które zdobędziemy na tych pierwszych czterech liniach będziemy wykorzystywać w kolejnych realizacjach - dodaje przedstawiciel Miasta Poznań.

Pociągi będą jeździły co pół godziny w szczycie, poza nim co godzinę. Na stacji Poznań Wschód, przez którą będą przebiegały trzy linie, jest szansa na to, żeby pociągi zatrzymywały się w szczycie nawet do 10 minut. Będzie to doskonałe połączenie i uzupełnienie komunikacyjne dla mieszkańców chociażby okolic ul. Głównej, czy Antoninka, którzy bardzo szybko będą mogli dojechać na Dworzec Główny, czy też na stację Poznań Garbary.

Są również plany, żeby niektóre pociągi nie zatrzymywały się na stacji Poznań Główny, a jechały dalej, do najbliższej stacji na której będzie mógł zawrócić.

Miasto Poznań będzie finansował najwięcej ze wszystkich samorządów. Szacujemy to dofinansowanie od 1,2 do 1,5 mln zł na te cztery linie, a ponad 3 mln zł po uruchomieniu wszystkich dziewięciu. To dofinansowanie będzie jednak maleć jeśli będą duże dochody z biletów - wyjaśnia Maciej Wudarski.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Poznań
Wielkopolska
Poznańska Kolej Metropolitalna
 • Przemo Z. – 11.12.2017

  A co z UG Opalenica ? Przystąpili do porozumienia czy mieszkańcy gminy Opalenica, wsiadający w Wojnowicach, Opalenicy czy porażynie obejdą się smakiem PKM ?

 • mark – 11.12.2017

  "Są również plany, żeby niektóre pociągi nie zatrzymywały się na stacji Poznań Główny, a jechały dalej, do najbliższej stacji na której będzie mógł zawrócić."Szanowna Redakcjo... Prosimy o więcej logiki :D

 • Przemo Z. – 12.12.2017

  Bo to już dawno powinno być wprowadzone - pociągi przelotowe przez poznań Głowny. Czas najwyższy, że organizator przewozów wreszcie przejrzał na oczy ( ale chyba nie całkiem).

 • El Kolego – 12.12.2017

  Do Przemo G. Podziekuj barano z UG Opalenica i zapytaj sie ich co i jak

 • kolejFAN – 13.12.2017

  Pewno, co tam Gostyń, co tam Międzychód, co tam Czarnków i Wschowa..robimy kolejkę poznańską i się podniecamy nią.Czy tak ma wyglądać zrównoważony rozwój wielkopolskiego?!

 • ded – 11.01.2018

  gdzie Leszno? przecież kupa ludzi jeździ z tych okolic do Poznania...

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!