TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Poznań dokłada się do Kolei Metropolitalnej
- Opublikowano: 28.03.2018 11:05:48 2 komentarze
Poznań dokłada się do Kolei Metropolitalnej (foto: poznan.pl)

Miasto Poznań wesprze władze Województwa Wielkopolskiego w rozwoju Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Radni zdecydowali o udzieleniu dofinansowania na ten cel z budżetu miasta.

Miasto Poznań wesprze władze Województwa Wielkopolskiego w rozwoju Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Radni zdecydowali o udzieleniu dofinansowania na ten cel z budżetu miasta.

Poznańska Kolej Metropolitalna zakłada stworzenie siatki częstych połączeń kolejowych pomiędzy stolicą Wielkopolski a miejscowościami oddalonymi od niej o około 50 kilometrów. Celem przedsięwzięcia jest m.in. zwiększenie komfortu podróży i zmniejszenie ruchu samochodowego w obrębie Poznania. Pierwsze połączenia mają zostać uruchomione już w 2018 roku. Realizacja całego projektu ma zakończyć się w 2021 r.

W finansowaniu Kolei Metropolitalnej uczestniczyć będą wszystkie samorządy, położone wzdłuż danej linii kolejowej. We wtorek radni podjęli uchwałę odnośnie pomocy finansowej na zwiększenie liczby połączeń kolejowych. Dotyczy ona linii w kierunku Gołańczy, Wolsztyna, Zbąszynka i Ostrowa Wielkopolskiego.

Pomoc finansowa zostanie udzielona w formie dotacji celowej. W roku 2018 wyniesie ona 1,2 mln zł, w 2019 - 1,8 mln zł, a w 2020 - 1,8 mln zł. Pieniądze na ten cel zostały już zabezpieczone w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Poznania. Warunki udzielenia pomocy oraz zasady rozliczania środków zostaną określone w umowie zawartej pomiędzy Miastem Poznań a Województwem Wielkopolskim.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Poznań
Wielkopolska
Kolej Metropolitalna
  • Komentator – 28.03.2018

    Gdańsku, Sopocie, Gdynio - patrzcie i uczcie się! W przeciwieństwie do Poznania macie prawdziwą kolej miejską i nic nie płacicie. Wstyd!

  • Combino – 22.05.2018

    A już chciałem pierwszy komentarz wstawić; co bym dodał do powyższej listy, to tylko władze miasteczek i powiatów z GKS i GKA,tym bardziej że burmistrz Kartuz (Kaszub z krwi i kości) już "walczy" o kolejne połączenia (a retoryka jego pism do marszałka i PA Gryf nie wskazuje specjalnie żeby zamierzał do nich dopłacać). Oni jeszcze tej kolei miejskiej nie mają,zresztą to w zasadzie w większości regio,ale solidarnie za nią płacą; u nas solidarnie kombinują jak tu zrobić żeby zapłacił za nich marszałek. Normalnie brak słów...

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!