TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Powtórka przetargu na odcinek Czyżew – Białystok w lutym
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 22.01.2019 09:00:26
Powtórka przetargu na odcinek Czyżew – Białystok w lutym (foto: PKP PLK)

Prezes PKP Ireneusz Merchel poinformował, że do końca lutego PKP PLK ogłoszą zmodyfikowany przetarg na Odcinek Czyżew - Białystok. Wcześniej został on unieważniony z powodu przekraczających kosztorys ofert.

Prezes PKP Ireneusz Merchel poinformował, że do końca lutego PKP PLK ogłoszą zmodyfikowany przetarg na Odcinek Czyżew - Białystok. Wcześniej został on unieważniony z powodu przekraczających kosztorys ofert.

"W sprawie odcinka Czyżew - Białystok jesteśmy w stałym kontakcie z ministerstwami i z Komisją Europejską, gdyż pierwotnie zakładano, że linia będzie przystosowano do prędkości 160 km/h. Uwzględniając sugestie Komisji Europejskiej cała linia Warszawa - Białystok i Białystok - Ełk ma być projektowana i realizowana w wariancie 200 km/h i stąd wynika wzrost wartości ofert" - powiedział szef PKP PLK.

Odcinek Czyżew - Białystok to 71 km fragment międzynarodowej trasy kolejowej E75 Rail Baltica.

Merchel podkreślił jednocześnie, że spośród rozstrzygniętych w ubiegłym roku dużych przetargów oferty przekraczające kosztorysy są w mniejszości.

26 przetargów w 2018 roku

"W ubiegłym roku rozstrzygnęliśmy 26 przetargów na roboty budowlane dużych postępowań przetargowych. W 11 oferty były wyższe od kosztorysów. To pokazuje, że generalnie nie wszystkie postępowania przetargowe są powyżej kosztorysów" - powiedział szef kolejowej spółki.

Przetarg na porty też powyżej szacunków

Oferty złożone w przetargach na poprawę kolejowego dostępu do portów w Gdyni i Gdańsku nieznacznie przekraczają wartości kosztorysowe, ale mieszczą się w czasie zarezerwowanym na ich realizację - poinformował PAP prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

"W przetargach na poprawę dostępu do portów w Gdańsku i Gdyni oferty zostały już otwarte. Kwoty, które są w tych postępowaniach są kwotami realnymi i niewiele odbiegają od naszego skorygowanego kosztorysu inwestorskiego, który uwzględnia sytuacje na rynku budowlanym i zmiany projektu pod względem technicznym. Mieszczą się też w czasie zarezerwowanym na realizację tych projektów" - powiedział prezes PKP PLK.

Poinformował, że złożone oferty wskazują, iż prace powinny się tam zakończyć w roku 2022.

Prezes powiedział, że w przetargach na poprawę dostępu do portów w Szczecinie i Świnoujściu ogłoszono już postępowania przetargowe, a otwarcie ofert nastąpi w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

"Zakładam że będziemy w stanie w ciągu pół roku wybrać wykonawców na realizację wszystkich związanych z poprawą dostępu do polskich portów" - stwierdził Merchel.

Wcześniejsze przetargi na dostęp do portów zostały przez kolejową spółkę unieważnione w połowie września, gdyż złożone oferty znacznie przekraczały budżet, który PKP PLK zarezerwowały na te przedsięwzięcia.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
przetarg