TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Powstanie Szybka Kolej Środkowopomorska?
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 15.10.2018 08:47:54 1 komentarz
Powstanie Szybka Kolej Środkowopomorska?

Koalicja Obywatelska chce Szybkiej Kolei Środkowopomorskiej łączącej Koszalin, Kołobrzeg i Białogard, obszar zintegrowanych inwestycji terytorialnych.

Koalicja Obywatelska chce Szybkiej Kolei Środkowopomorskiej łączącej Koszalin, Kołobrzeg i Białogard, obszar zintegrowanych inwestycji terytorialnych.

W sobotę deklarację na rzecz powstania SKŚ wicemarszałek województwa podpisał z kandydatami KO na włodarzy tych miast.

"Te trzy miasta – Koszalin, Kołobrzeg, Białogard - są połączone koleją, która ma trakcję elektryczną. Zwiększymy, zagęścimy siatkę połączeń tak, aby stworzyć coś w rodzaju Szybkiej Kolei Miejskiej. Mamy taką w Trójmieście, tworzymy też Szczecińską Kolej Metropolitalnej, i coś na wzór tego powstanie też tutaj w koszalińsko-kołobrzesko-białogardzkim obszarze funkcjonalnym" – powiedział w sobotę w Koszalinie podczas konferencji prasowej wicemarszałek woj. zachodniopomorskiego, kandydat Koalicji Obywatelskiej na radnego sejmiku Tomasz Sobieraj.

Wicemarszałek podpisał z prezydentem Koszalina, ubiegającym się o reelekcję z ramienia Koalicji Obywatelskiej Piotrem Jedlińskim deklarację współpracy na rzecz powstania SKŚ. Zapowiedział, że "jeszcze dziś" takie same deklaracje podpisze z kandydatką KO na prezydenta Kołobrzegu Anną Mieczkowską i kandydatką KO na burmistrza Białogardu Emilią Bury.

"Jesteśmy zdeterminowani do tego, aby tę kolej uruchomić, aby ludzie nie musieli nadmiernie korzystać z samochodów, przesiedli się na kolej" – powiedział Sobieraj.

Dodał, że deklaracje podpisywane są tak późno, ponieważ "w połowie września przyjechał ostatni pociąg z 27 zamówionych przez województwo zachodniopomorskie". Podkreślił, że cały tabor, "75 nowoczesnych pociągów", jest własnością województwa. "Przewozy Regionalne są tylko operatorem, który wykonuje usługę na nasze zlecenie. Jesteśmy gotowi już dzisiaj tę kolej uruchomić" – mówił Sobieraj.

Dodał, że "to będzie wymagało zaangażowania finansowego województwa, jak i tych trzech miast". Wicemarszałek nie był w stanie przedstawić konkretnych kosztów realizacji pomysłu uruchomienia SKŚ. "To musimy przeliczyć" – powiedział dziennikarzom.

Szybka Kolej Środkowopomorska miałaby być trzecim, po drogowym i rowerowym, połączeniem komunikacyjnym w koszalińsko-białogardzko-kołobrzeskim obszarze zintegrowanych inwestycji terytorialnych.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Zachodniopomorskie
Koszalin
Kołobrzeg
Białogard
 • kolejFAN – 15.10.2018

  co za bzdury. Po prostu niech UM dofinansuje częste połączenia na tej trasie a nie będzie potrzeby żadnych Szybkich coś tam coś tam..

 • Kamil Nowakowski – 15.10.2018

  Od kiedy szybka? Przecież każde stacje zalicza podrodze, jak pomorska SKMka, PolRegio szybciej dojeżdżałbym niż SKMka 😷

 • Cezary Błaszczyk – 15.10.2018

  Słupsk - Koszalin 7 par...

 • Krzysztof Juszczak – 15.10.2018

  A Świdwin i Szczecinek?

 • Paweł Madeja – 16.10.2018

  Jestem za, a nawet przeciwko

 • Marcin Koz – 19.10.2018

  Żeby to miało sens należałoby odbudować linię Grzmiąca- Świdwin oraz Świdwin - Płoty, odbudować tory Sławno-Kępice (linia Darłowo-Szczecinek), wyremontować linię Koszalin - Kołobrzeg i wtedy możemy się bawić w SKM. P.S. Gdybyśmy cierpieli na nadmiar pieniędzy to dodatkowo można byłoby odbudować linię Grzmiąca - Bobolice - Polanów - Sławno. Gdyby do tego dodać S-6, S-11 region środkowopomorski wstałby z kolan i byłby łakomym kąskiem dla inwestorów.

 • Sławomir Jaworski – 24.02.2020

  Ciekawe, że forsują to ci, którzym wcześniej marzyła się kolejowa Ameryka w środku Europy!

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !