TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Poseł zapytał o liczbę pasażerów na trasie Kraków – Katowice
InfoRail.pl - Opublikowano: 12.04.2018 19:54:31
Poseł zapytał o liczbę pasażerów na trasie Kraków – Katowice

Jak łatwo się było domyśleć odpowiedzi nie dostał. Poseł Marek Wójcik zwrócił się do Ministra Andrzeja Adamczyka z pytaniem o liczbę pasażerów na trasie Katowice – Kraków.

Jak łatwo się było domyśleć odpowiedzi nie dostał. Poseł Marek Wójcik zwrócił się do Ministra Andrzeja Adamczyka z pytaniem o liczbę pasażerów na trasie Katowice – Kraków.

W odpowiedzi wiceminister Andrzej Bittel napisał, że dane te objęte są klauzulą "tajemnica przedsiębiorstwa" przez spółkę PKP Intercity i w związku z tym nie mogą zostać udostępnione.

Ale. Poinformował też, że na ww. relacji przewozy wykonują także Przewozy Regionalne, w przypadku których minister właściwy do spraw transportu nie ma podstawy prawnej do wystąpienia o dane w zakresie wielkości przewozów. W związku z powyższym właściwym wydaje się zwrócenie do ww. podmiotów w celu pozyskania takich danych – stwierdził Bittel.

Wiceminister przedstawił też dość ogólnikowe informacje na temat prac realizowanych na tym odcinku. Podał, że zgodnie z aktualnym harmonogramem zakończenie prac na poszczególnych odcinkach realizacyjnych projektu "Modernizacja linii kolejowej E30, odcinek Zabrze – Katowice – Kraków, etap IIb" planowane jest w następujących terminach:

Krzeszowice – Kraków Mydlniki: IV kwartał 2018r.,

Kraków Mydlniki – Kraków Główny Towarowy: I kwartał 2019 r.,

Jaworzno Szczakowa – Trzebinia: IV kwartał 2019 r.,

Trzebinia – Krzeszowice: III kwartał 2020 r.

Na ww. odcinkach planowane jest podniesienie prędkości do 160 km/h dla pociągów pasażerskich, w wyniku czego będzie możliwe skrócenie przejazdu pociągów przyśpieszonych na trasie Katowice – Kraków do ok. 60 min – stwierdził Bittel.

Z naszych obserwacji poczynionych kilka dni temu na dworcu w Katowicach wynika, że kolej jednak pasażerów na tej trasie ma. To ci, którzy chyba nie wiedzą, że do Krakowa szybciej można dojechać autobusem. Na podróż koleją decyduje się m.in. sporo cudzoziemców, w ich przypadku owa niewiedza wydaje się być usprawiedliwiona.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP Intercity
Przewozy Regionalne
Katowice
Kraków
  • Zdzisław Smoliński – 12.04.2018

    Ta, a jak w Katowicach wsiada 20 osób l, to drżyjcież narody, czy od Krzeszowic na pewno będą dla wszystkich miejsca siedzące. Ale kilkanaście osób, czasem parędziesiąt w samych Katowicach zawsze wsiada lub wysiada.

  • Zdzisław Smoliński – 12.04.2018

    I nie przesadzajcie - 40 minut dłużej, ale za to bardziej wygodnie, taniej i pociąg zatrzymuje się również na innych stacjach np. w Krakowie Łobzowie (a autobusem z Łobzowa, czy Bronowic nie wyjedziesz, trzeba cisnąć na Główny). To już bardziej we znaki daje się to, że rzadko jeździ - bo tylko średnio co 2-3 godziny.

  • Podróże-opinie,promocje,tabor – 12.04.2018

    Puste nie jeżdżą, ale od Trzebini totalny luz.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !