TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Poseł i radni PiS apelują o reaktywację linii w kierunku Nowego Portu
InfoRail.pl - Opublikowano: 12.05.2020 11:45:49
Poseł i radni PiS apelują o reaktywację linii w kierunku Nowego Portu (źródło: Wikipedia)

Poseł PiS Kacper Płażyński oraz radni Andrzej Skiba i Przemysław Majewski zaapelowali w poniedziałek do władz Gdańska o reaktywację linii kolejowej w kierunku Nowego Portu i odbudowę trzech stacji: Brzeźno, Nowe Szkoty, Zaspa Towarowa.

Poseł PiS Kacper Płażyński oraz radni Andrzej Skiba i Przemysław Majewski zaapelowali w poniedziałek do władz Gdańska o reaktywację linii kolejowej w kierunku Nowego Portu i odbudowę trzech stacji: Brzeźno, Nowe Szkoty, Zaspa Towarowa.

Aby mogły do nich dojechać pociągi, potrzebna jest jednak odbudowa toru kolejowego, po którym niegdyś jeździły składy Szybkiej Kolei Miejskiej z Gdańska Głównego w kierunku Nowego Portu.

"Władze Gdańska powinny zająć stanowisko i współpracować w tym zakresie z rządem. Jestem przekonany, że jest to do zrobienia, ale musi być wola i jasna deklaracja ze strony samorządowców" - powiedział poseł PiS Kacper Płażyński.

Poinformował, że skierował do prezydenta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pismo, w którym - jak mówił - poprosił o odpowiedź na pytanie, jakie pojazdy powinny obsługiwać linię kolejową biegnącą z centrum miasta w kierunku Nowego Portu.

"Mając na uwadze możliwości zastosowania na tej linii różnych rozwiązań technologicznych, należy podjąć decyzję, czy lepszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie na tej linii z tzw. tramwaju dwusystemowego czy pociągu w rozumieniu tradycyjnym. Ta decyzja, choć nieoczywista wymaga pilnego podjęcia z uwagi na fakt, że w zależności od jej treści należałoby wnosić o realizację przystanków w innej technologii" - napisał w liście Płażyński.

Wezwał władze Gdańska do pilnego przedstawienia swoich rekomendacji Ministerstwu Infrastruktury, marszałkowi województwa pomorskiego, a także opinii publicznej.

"Liczę na to, że gdańskie władze i pani prezydent Dulkiewicz, nie tracąc czasu, podejmą ważne z punktu widzenia tych inwestycji decyzje, aby te miliony złotych, które mogą być w Gdańsku zainwestowane, nam nie uciekły" – mówił poseł PiS.

Radni Andrzej Skiba i Przemysław Majewski podkreślili, że na reaktywacji połączenia skorzystają przede wszystkim mieszkańcy Letnicy, Brzeźna oraz Nowego Portu - dzielnic, w których wciąż powstają nowe osiedla. Szacuje się, że w najbliższych latach może tutaj zamieszkać nawet 25 tys. osób.

"Tłumaczono, że te kolejki nie są potrzebne, ponieważ miejsca pracy w stoczniach były ograniczane i coraz mniej osób korzystało z tych połączeń. Dzisiaj możemy śmiało powiedzieć, że ta sytuacja się zmieniła. To wszystko stawia nowe wyzwania polegające na tym, aby mieszkańcom tych nowych osiedli zapewnić bezpieczny i szybki dojazd do pracy" – powiedział Skiba.

"Do tej pory mieszkańcy Brzeźna, Nowego Portu i Letnicy mieli trudności w przemieszczaniu się do pozostałych dzielnic Gdańska. Propozycje zaprezentowane przez prezydenta i Ministerstwo Infrastruktury to przykład na to, że rząd wcale Gdańska nie pomija w inwestycjach ogólnopolskich. Apelujemy do rządzących Gdańskiem, aby wykorzystali szansę" – powiedział radny Majewski. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdańsk
linia
stacja