TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Ponad 100 osób odmówiło różaniec na lotnisku Katowice
PAP - Opublikowano: 08.10.2017 10:59:27 1 komentarz
Ponad 100 osób odmówiło różaniec na lotnisku Katowice

Ponad 100 osób wzięło udział w odsłonie ogólnopolskiej inicjatywy "Różaniec do granic" zorganizowanej w kaplicy Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice. Nigdy nie widziałem tego miejsca tak wypełnionego – powiedział PAP kapelan lotniska ks. Mirosław Sołtysek.

Ponad 100 osób wzięło udział w odsłonie ogólnopolskiej inicjatywy "Różaniec do granic" zorganizowanej w kaplicy Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice. Nigdy nie widziałem tego miejsca tak wypełnionego – powiedział PAP kapelan lotniska ks. Mirosław Sołtysek.

W kaplicy pojawili się mieszkańcy okolicznych niewielkich miejscowości – lotnisko jest oddalone o ok. 40 km od Katowic i od centrum Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – a także takich miast metropolii, jak Gliwice, Żory, Siemianowice Śląskie czy Ruda Śląska.

Modlitwa została tak rozpropagowana, że odzew wiernych był bardzo duży. Jeżeli chodzi o lotnisko w Pyrzowicach, ta kaplica jeszcze nigdy nie widziała tylu osób. Tak na oko było ok. 120 osób. Kaplica nie pomieściła wszystkich; część osób stała na zewnątrz, na drugim piętrze terminalu B, otaczając wejście do kaplicy - relacjonował PAP ks. Sołtysek.

- "Kaplica była rozmodlona. Wszyscy byli od początku do końca, także uczestniczyli w czterech częściach różańca świętego" - zaznaczył kapelan lotniska. Zastrzegł, że wewnątrz kaplicy nie dostrzegł osób z walizkami, natomiast podróżni – zapewne czekający na odprawę – przychodzili na II piętro, zatrzymując się na chwilę, by pomodlić się.

Lotnisko Katowice jest jednym z portów lotniczych, obok m.in. Warszawy i Poznania, które włączyły się w inicjatywę "Różaniec do granic" zorganizowaną w święto Matki Bożej Różańcowej na terenie 22 diecezji na obrzeżach Polski. Kaplica na lotnisku mieści się obecnie w terminalu B, działającym od 2007 r. Wcześniej znajdowała się w starszym terminalu A – niedawno zmodernizowanym.

Koordynatorzy akcji podkreślali, że na terytorium międzynarodowych lotnisk również znajduje się granica Polski i są one jednocześnie szczególnego rodzaju przejściem granicznym, z którego korzysta ogromna rzesza Polaków mieszkających poza krajem.

Jeden z organizatorów wydarzenia Maciej Bodasiński mówił PAP, że zorganizowanie akcji na lotniskach nie było pomysłem organizatorów. "Kilka osób, zupełnie niezależnie rzuciło takie hasło, kapelani lotnisk się zgodzili" - wyjaśniał.

Modlitwa na granicach była odpowiedzią na prośbę o codzienne odmawianie różańca, którą Matka Boża miała wyrazić 140 lat temu w polskim Gietrzwałdzie i 100 lat temu w portugalskiej Fatimie.

Organizatorem "Różańca do granic" była Fundacja Solo Dios Basta, która powstała w czerwcu 2015 z inicjatywy grupy świeckich ewangelizatorów, rekolekcjonistów i filmowców. Była organizatorem m.in. Wielkiej Pokuty, która 15 października 2016 r. zgromadziła na Jasnej Górze ok 150 tys. ludzi.

Modlitewne spotkania odbywały się w intencji pokoju dla Polski i całego świata. Ich uczestnicy gromadzili się w sobotę rano w kościołach, gdzie słuchali konferencji, a potem uczestniczyli w mszach świętych i adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie przemieszczali się do wyznaczonych miejsc modlitwy – planowano ich ok. 4 tysięcy - w których o godz. 14. rozpoczynała się modlitwa różańcowa.

W święto Matki Bożej Różańcowej mszę podczas pielgrzymki Wspólnot Różańcowych odprawił w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Arcybiskup akcentował, że istotą orędzia z Fatimy jest uświadomienie, że modlitwa jest formą solidarności z innymi.

- "Wytrwałe życie modlitwy prowadzi do wewnętrznej dojrzałości, do formułowania próśb nie tylko obejmujących nas samych, ale innych ludzi, sprawy Ojczyzny i Kościoła oraz potrzeby całej ludzkiej rodziny, wśród których potrzebą fundamentalną jest pokój, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, bo to jego brak jest przyczyną fali migrantów, która zalewa Europę" – wskazał abp Skworc.

- "Powinniśmy również patrzeć na Fatimę z właściwej perspektywy czasowej. Nie możemy oczekiwać, że świat zmieni się w ciągu jednego dnia, od jednego gestu, lecz wszyscy winniśmy wytrwale dążyć do przemiany siebie i bliźnich przez modlitwę i pokutę; do usuwania granic, które czasem sami stawiamy Bogu i bliźnim" - dodał metropolita.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Różaniec do granic
Katowice Airport
  • New – 08.10.2017

    Bardzo dobrze, z Bogiem! :)

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.