TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pomorski wojewoda vs. Malbork ws. podwyżki cen biletów
NASZEMIASTO.PL - MALBORK - Opublikowano: 12.04.2019 18:21:32

Wojewoda dostrzegł błędy w uchwale, a władze miasta widzą je w rozstrzygnięciu wojewody

Jak informuje portal Nasze Miasto Malbork - wojewoda dostrzegł błędy w uchwale, a władze miasta widzą je w rozstrzygnięciu wojewody.

1 kwietnia w Malborku wzrosły ceny biletów w miejskiej komunikacji. Już po wprowadzeniu nowego cennika, 9 kwietnia, czyli we wtorek, do Urzędu Miasta dotarła informacja, że wojewoda pomorski uchylił uchwałę w tej sprawie. Według władz miasta, podwyżka pasażerów nadal obowiązuje.

Wojewoda w uzasadnieniu do swojej decyzji wykazał m.in. brak spójności między opisanymi rodzajami biletów obowiązującymi w autobusach MZK a ustalonym cennikiem. W słowniczku pojęć pojawiają się bilety 30-dniowe, 15-dniowe czy 5-miesięczne, a w kolejnym paragrafie mowa jest o "cenach biletów jednorazowych i miesięcznych".

- W tym zakresie wojewoda pomorski wskazuje, że brak jest w uchwale definicji pojęcia "bilet miesięczny", brak jest także ustalenia ceny dla takiego biletu w załączniku. Uznać tym samym należy, że Rada Miasta nie ustaliła ceny biletu miesięcznego, mimo zawartego zapisu w paragrafie 2 tej uchwały. Dalej organ nadzoru wskazuje, że z uzasadnienia do uchwały wynika, że Rada Miasta Malborka w 2016 r. zmieniła charakter biletów okresowych, zamieniając bilety miesięczne w bilety 30-dniowe, co jednoznacznie potwierdza nieprawidłowość zapisów uchwały, która w dodatku stanowi akt prawa miejscowego i winna zawierać przepisy zrozumiałe dla jej adresatów – czytamy w rozstrzygnięciu nadzorczym, pod którym podpisał się Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

W kolejnych akapitach pojawiają się też inne niedociągnięcia, przez które, jak dowodzi wojewoda, zapisy uchwały mogą brzmieć niejednoznacznie.

Zdaniem miasta

- W mojej opinii obowiązuje uchwała ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego przed 1 kwietnia i jest ważna – mówił nam po sesji Jan Tadeusz Wilk, wiceburmistrz Malborka. - Rozstrzygnięcie nie mówi o cenie biletów, mówi o zastosowanych definicjach. Dlatego wystąpimy jeszcze w tym miesiącu o sesję nadzwyczajną, by jak najszybciej skorygować te przepisy.

W czwartek wiceburmistrz potwierdził - już po konsultacji z urzędowymi prawnikami - że nowy cennik MZK jak najbardziej jest obowiązujący, a to wojewoda, zdaniem władz miasta, nie dopełnił przepisów administracyjnych.

- Pan burmistrz dostarczył uchwałę wojewodzie pomorskiego 7 lutego. Wojewoda miał 30 dni na wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego, ale tego nie zrobił w wymaganym terminie - tłumaczy Jan Tadeusz Wilk.

Dlatego według władz miasta, rozstrzygnięcie nie jest wiążące. Co nie zmienia faktu, że sugerowane zmiany zostaną wprowadzone w uchwale dotyczącej cennika za przewozy MZK.

WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bilet
Malbork. Pomorskie
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.