TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Połowa spalinowych pociągów na Podkarpaciu wyłączona z ruchu. Dlaczego?
InfoRail.pl - Opublikowano: 02.10.2018 10:24:35 1 komentarz
Połowa spalinowych pociągów na Podkarpaciu wyłączona z ruchu. Dlaczego?

Przewozy Regionalne nie chciały udzielić informacji na temat wyłączeń taboru spalinowego na Podkarpaciu zasłaniając się polityką taborową. Problemu z tym nie miał natomiast Urząd Marszałkowski.

Przewozy Regionalne nie chciały udzielić informacji na temat wyłączeń taboru spalinowego na Podkarpaciu zasłaniając się polityką taborową. Problemu z tym nie miał natomiast Urząd Marszałkowski.

O tym, że sytuacja nie jest dobra pisaliśmy na łamach InfoRail.pl wielokrotnie. I rzeczywiście dobrze nie jest. Zaistniały w ostatnich dniach problem z autobusami szynowymi na terenie Województwa Podkarpackiego, jest znany urzędowi marszałkowskiemu z racji prowadzonego nadzoru. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Poziom wyłączonych z eksploatacji pojazdów sięgnął 50% posiadanego taboru spalinowego. Skutkowało to koniecznością wprowadzenia na wybranych liniach Zastępczej Komunikacji Autobusowej (AKZ) oraz wprowadzenia do obsługi wagonów z lokomotywą – poinformował nas zastępca dyrektora Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego, Zbigniew Kozak. Jak dodał AKZ zostały wprowadzone na pociągi o najmniejszej frekwencji.

Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego podał również przyczyny zaistnienia takiego stanu rzeczy. Szczególnie niekorzystny wpływ na liczbę sprawnych pojazdów miały awarie m.in. w postaci urwanego wału napędowego, rozbitej szyby czołowej oraz wypadki na przejazdach, gdzie w kolizjach z samochodami wystąpiły uszkodzenia uniemożliwiające dalszą eksploatację, a proces naprawczy z powodu procedur odwoławczych stron postepowania przedłużał się. Pozyskanie elementów poszycia pojazdu oraz podzespołów niezbędnych do naprawy również często wydłuża się u poddostawców ze względu na jednostkowe zapotrzebowanie – wyjaśnił Zbigniew Kozak.

Z reguły na tak nieprzewidziane sytuacje, robiona jest rezerwa taborowa. Niestety w ramach tej rezerwy w tym czasie wystąpiły również planowe naprawy okresowe (tzw. przeglądy 3 poziomu utrzymania), które wykonywane są w specjalistycznych zakładach, po przejechaniu dopuszczalnej ilości kilometrów lub czasu eksploatacji. Zgodnie z przyjętym harmonogramem w ciągu najbliższych dwóch tygodni z napraw wrócą 4 pojazdy, co zaspokoi zapotrzebowanie do obsługi połączeń – dodał.

Przypomnijmy, że wczoraj po zakończonej naprawie powypadkowej na Podkarpacie powrócił najnowszy nabytek samorządu – SA140-002. Nadal pozostają też w ruchu składy wagonowe, które obsługują wybrane połączenia. Nie do końca natomiast rozumiemy postawę Przewozów Regionalnych, które zamiast uderzyć się w pierś i powiedzieć robimy wszystko, żeby było lepiej, brną w ślepą uliczkę zasłaniając się a to tajemnicą przedsiębiorstwa a to nieudzielaniem informacji na ten temat…Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Podkarpackie
szt
ZKA
awaria
Przewozy Regionalne
  • DarekP – 02.10.2018

    Jak już jesteśmy przy temacie spalinowym, prośba do redakcji o zainteresowanie się procesem naprawy lokomotyw spalinowych GAMA produkcji Pesa. Producent deklarował, że w sierpniu będzie znalezione rozwiązanie problemów, a do dziś cisza w temacie. Spawa staje się paląca, gdyż w obliczu zejścia z przebudowy LK7 Włochów, lokomotywy te będą potrzebne do prowadzenia składów przez Łuków. Obecne SM42 nie zapewniają grzania składom.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !