TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Policja na dworcu PKP w Białymstoku szkoliła swoje psy
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 15.11.2017 18:36:16
Policja na dworcu PKP w Białymstoku szkoliła swoje psy (foto: Policja)

Na dworcu PKP w Białymstoku wśród czekających tam pasażerów policja szkoliła w środę swoje psy; chodziło o przeprowadzenie ćwiczeń w codziennych sytuacjach. Psy i ich przewodnicy ćwiczyli m.in. zatrzymywanie przestępcy czy szukanie ładunków wybuchowych.

Na dworcu PKP w Białymstoku wśród czekających tam pasażerów policja szkoliła w środę swoje psy; chodziło o przeprowadzenie ćwiczeń w codziennych sytuacjach. Psy i ich przewodnicy ćwiczyli m.in. zatrzymywanie przestępcy czy szukanie ładunków wybuchowych.

W Wojewódzkiej Komendzie Policji w Białymstoku na służbie jest obecnie 56 psów, w środę szkolenie przeszło 25 z nich - poinformował rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa.

Kilkugodzinne szkolenia odbyły się na dworcu kolejowym w Białymstoku. "Te ćwiczenie ma przede wszystkim na celu przyzwyczajenie naszych czworonożnych partnerów do pracy w różnych warunkach, w których mogą być użyte psy służbowe" - powiedział Krupa.

Na dworcu policyjne psy wraz z przewodnikami ćwiczyły m.in. schwytanie agresywnego, uzbrojonego mężczyzny w wagonie, a także uciekającego przestępcy po peronie kolejowym. Jednym z zadań, które odbyło się na hali dworca, było znalezienie materiałów wybuchowych. Hala nie została zamknięta, a psy częściowo pracowały wśród podróżnych.

Krupa mówił, że pies pracujący w takich sytuacjach jest ćwiczony nie tylko z łapania przestępcy, ale też ze skupienia się na swojej pracy, gdy wokół są inni ludzie i jest dużo różnych zapachów. "Pies musi się do tego przyzwyczaić, musi poznawać nowe środowiska, wszystkie (środowiska - PAP) w zasadzie, w których może być użyty do działania" - dodał.

Powiedział, że chodzi też o to, aby przygotować psa do pracy w ekstremalnych warunkach, jak np. odnalezienie materiałów wybuchowych. Mówił, że takie sytuacje są ekstremalne zarówno dla psa, jak i jego przewodnika. "Chodzi o to, aby w takiej sytuacji nic nie zawiodło, żeby ładunek wybuchowy został znaleziony jak najszybciej" - dodał.

Aspirant Juliusz Zyskowski z Komendy Miejskiej w Białymstoku jest przewodnikiem dwóch psów - Cezara, który jest psem patrolowo-tropiącym oraz Sary, która wyszukuje ładunki wybuchowe. Zyskowski mówił dziennikarzom, że w tej służbie trzeba kochać zwierzęta. "To jest jak następny członek rodziny" - dodał.

Zyskowski mówił, że policyjne psy, kiedy nie są na służbie, są pieszczochami, jednak kiedy zakładana jest im obroża i kaganiec, stają się agresywne i gotowe do działania. Dodał, że pies to najwierniejszy partner na służbę, który w każdej sytuacji będzie bronił swojego przewodnika.

W podlaskiej policji służy 56 psów; to psy patrolowo-tropiące, do wyszukiwania zapachów narkotyków, do wyszukiwania zwłok ludzkich. Krupa powiedział, że psy są regularnie szkolone, aby podnosić ich - jak to nazwał - "wartości użytkowe".

Krupa powiedział, że prowadzony jest nabór psów do służby. Szczeniak sprawdzany jest pod kątem posłuszeństwa, czy nie boi się hałasu, wystrzału z broni palnej i czy posiada chęć do zabawy, dzięki czemu będzie go łatwiej szkolić. Pies, jeśli pozwala mu na to stan zdrowia, może służyć w policji nawet dziewięć lat.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Policja
Białystok
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.