TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Policja na dworcu PKP w Białymstoku szkoliła swoje psy
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 15.11.2017 18:36:16
Policja na dworcu PKP w Białymstoku szkoliła swoje psy (foto: Policja)

Na dworcu PKP w Białymstoku wśród czekających tam pasażerów policja szkoliła w środę swoje psy; chodziło o przeprowadzenie ćwiczeń w codziennych sytuacjach. Psy i ich przewodnicy ćwiczyli m.in. zatrzymywanie przestępcy czy szukanie ładunków wybuchowych.

Na dworcu PKP w Białymstoku wśród czekających tam pasażerów policja szkoliła w środę swoje psy; chodziło o przeprowadzenie ćwiczeń w codziennych sytuacjach. Psy i ich przewodnicy ćwiczyli m.in. zatrzymywanie przestępcy czy szukanie ładunków wybuchowych.

W Wojewódzkiej Komendzie Policji w Białymstoku na służbie jest obecnie 56 psów, w środę szkolenie przeszło 25 z nich - poinformował rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa.

Kilkugodzinne szkolenia odbyły się na dworcu kolejowym w Białymstoku. "Te ćwiczenie ma przede wszystkim na celu przyzwyczajenie naszych czworonożnych partnerów do pracy w różnych warunkach, w których mogą być użyte psy służbowe" - powiedział Krupa.

Na dworcu policyjne psy wraz z przewodnikami ćwiczyły m.in. schwytanie agresywnego, uzbrojonego mężczyzny w wagonie, a także uciekającego przestępcy po peronie kolejowym. Jednym z zadań, które odbyło się na hali dworca, było znalezienie materiałów wybuchowych. Hala nie została zamknięta, a psy częściowo pracowały wśród podróżnych.

Krupa mówił, że pies pracujący w takich sytuacjach jest ćwiczony nie tylko z łapania przestępcy, ale też ze skupienia się na swojej pracy, gdy wokół są inni ludzie i jest dużo różnych zapachów. "Pies musi się do tego przyzwyczaić, musi poznawać nowe środowiska, wszystkie (środowiska - PAP) w zasadzie, w których może być użyty do działania" - dodał.

Powiedział, że chodzi też o to, aby przygotować psa do pracy w ekstremalnych warunkach, jak np. odnalezienie materiałów wybuchowych. Mówił, że takie sytuacje są ekstremalne zarówno dla psa, jak i jego przewodnika. "Chodzi o to, aby w takiej sytuacji nic nie zawiodło, żeby ładunek wybuchowy został znaleziony jak najszybciej" - dodał.

Aspirant Juliusz Zyskowski z Komendy Miejskiej w Białymstoku jest przewodnikiem dwóch psów - Cezara, który jest psem patrolowo-tropiącym oraz Sary, która wyszukuje ładunki wybuchowe. Zyskowski mówił dziennikarzom, że w tej służbie trzeba kochać zwierzęta. "To jest jak następny członek rodziny" - dodał.

Zyskowski mówił, że policyjne psy, kiedy nie są na służbie, są pieszczochami, jednak kiedy zakładana jest im obroża i kaganiec, stają się agresywne i gotowe do działania. Dodał, że pies to najwierniejszy partner na służbę, który w każdej sytuacji będzie bronił swojego przewodnika.

W podlaskiej policji służy 56 psów; to psy patrolowo-tropiące, do wyszukiwania zapachów narkotyków, do wyszukiwania zwłok ludzkich. Krupa powiedział, że psy są regularnie szkolone, aby podnosić ich - jak to nazwał - "wartości użytkowe".

Krupa powiedział, że prowadzony jest nabór psów do służby. Szczeniak sprawdzany jest pod kątem posłuszeństwa, czy nie boi się hałasu, wystrzału z broni palnej i czy posiada chęć do zabawy, dzięki czemu będzie go łatwiej szkolić. Pies, jeśli pozwala mu na to stan zdrowia, może służyć w policji nawet dziewięć lat.Sprawdź też:
Policja
Białystok

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.