TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Podkarpackie: rozpoczęły się targi lotnicze Aerospace & Defense Meetings Central Europe
PAP - Opublikowano: 10.05.2017 06:38:49
Podkarpackie: rozpoczęły się targi lotnicze Aerospace & Defense Meetings Central Europe

We wtorek w Jasionce (Podkarpackie) rozpoczęły się targi lotnicze Aerospace & Defense Meetings Central Europe. Otwierając imprezę wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak podkreślił, że przemysł lotniczy w Polsce należy do najnowocześniejszych na świecie.

We wtorek w Jasionce (Podkarpackie) rozpoczęły się targi lotnicze Aerospace & Defense Meetings Central Europe. Otwierając imprezę wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak podkreślił, że przemysł lotniczy w Polsce należy do najnowocześniejszych na świecie.

W targach bierze udział ponad 160 firm z 25 krajów. Wśród nich są takie koncerny jak Pratt&Whitney, Lockheed Martin, Airbus, Safran czy Polska Grupa Zbrojeniowa. Impreza potrwa to czwartku.
Hamryszczak w swoim wystąpieniu przypomniał, że rząd w lutym br. przyjął Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR).

- "Dokument ten stanowi kompleksową odpowiedź na dotychczasowe błędy transformacji gospodarki, jak i również na nowe wyzwania stające przed polityką społeczno-gospodarczą współczesnego państwa" - dodał.
Według niego nowe wyzwania wymagają przedefiniowania roli państwa w gospodarce.

Wiceminister zaznaczył, że jednym z priorytetów zapisanych w SOR jest inteligentna reindustrializacja i zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki, w tym przemysłu lotniczego.

- "Przemysł lotniczy w Polsce należy do najnowocześniejszych na świecie. A innowacyjność odgrywa w nim kluczową rolę" - stwierdził.

Hamryszczak dodał, że czwarta rewolucja przemysłowa stawia przed przemysłem lotniczym wyzwania w zakresie nowego modelu produkcji podzespołów lotniczych. "Jest to związane z wykorzystaniem technologii cyfrowych wytwarzanych w inteligentnych fabrykach" - wyjaśnił wiceminister.

Zapowiedział, że głównym celem polskiego przemysłu 4.0 będzie m.in. podniesienie konkurencyjności naszego przemysłu w zakresie wytwarzania maszyn, urządzeń i oprogramowania.

- "Przemysł 4.0 jest lekarstwem na pułapki rozwojowe określone w SOR, czyli m.in. na uniknięcie pułapki średniego dochodu i przeciętnego produktu. Odpowiedzią na reindustrializację jest Polska Platforma Przemysłu 4.0 - jest to instytucja, która będzie elastycznie reagowała na potrzeby rynku, będzie odpowiedzialna za doprowadzenie polskiego przemysłu do poziomu określonego, jako 4.0" - powiedział Hamryszczak.
Dodał, że prace legislacyjne nad powołaniem tej instytucji są na ukończeniu.

Natomiast marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl przypomniał, że inteligentną specjalizacją Podkarpacia są lotnictwo i kosmonautyka, a to "zobowiązuje do organizowania tego typu przedsięwzięć". "Zamierzamy je (targi – PAP) kontynuować. Mamy nadzieję, że zaowocują w przyszłości" – zauważył.
Ortyl zaznaczył, że w trakcie targów Podkarpacie chce promować możliwości inwestycyjne regionu.
Jego zdaniem, o tym, że inwestowanie na Podkarpaciu jest "dobrym wyborem" świadczą liczne "światowe marki nie tylko z branży lotniczej, które już funkcjonują na Podkarpaciu".

Z kolei Stephane Castet, prezes BCI Aerospace - firmy organizującej targi wspólnie z województwem podkarpackim - podkreślił, że targi po raz pierwszy odbywają się w Europie Środkowo-Wschodniej.
"Głównym celem targów jest wspieranie małych i średnich firm. Chcemy im pomóc w nawiązywaniu kontaktów z wielkimi firmami" – dodał.

Castet przypomniał, że jego firma organizuje ponad 40 imprez i wystaw w ponad 30 krajach.
W Jasionce spotkają się liderzy przemysłu lotniczego i obronnego z całego świata. Będą mieli okazję do nawiązania nowych kontaktów biznesowych, bo celem targów jest przede wszystkim integracja środowiska lotniczego oraz rozwinięcie i wzmocnienie współpracy małych i średnich firm z dużymi, które produkują samoloty, silniki lotnicze.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
targi lotnicze
Aerospace & Defense Meetings Central Europe
podkarpackie
Jasionka