TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Podkarpackie i świętokrzyskie razem na rzecz kolei
InfoRail.pl - Opublikowano: 12.09.2019 09:53:54
Podkarpackie i świętokrzyskie razem na rzecz kolei (foto: UMWP)

Zarządy województw podkarpackiego i świętokrzyskiego obradowały wspólnie w Sandomierzu. Wśród najbardziej istotnych tematów znalazły się kwestie dotyczące usprawnienia transportu drogowego i kolejowego.

Zarządy województw podkarpackiego i świętokrzyskiego obradowały wspólnie w Sandomierzu. Wśród najbardziej istotnych tematów znalazły się kwestie dotyczące usprawnienia transportu drogowego i kolejowego.

Linia kolejowa L-25 to kolejny ważny temat komunikacyjny poruszony podczas wspólnego posiedzenia zarządów. Linia ma ponad 320 km i biegnie przez trzy województwa: podkarpackie, świętokrzyskie i łódzkie. Obecnie remontowany jest jej odcinek Od Skarżyska-Kamiennej do Sandomierza. Inwestycja warta prawie 530 mln zł zakłada modernizację prawie 100 km trasy. Oprócz napraw torów, przewidziane są remonty stacji, przystanków, peronów i przejazdów kolejowych.

Efektem debaty transportowej jest wspólny list - stanowisko marszałków województw świętokrzyskiego i podkarpackiego do Ministra Inwestycji i Rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, w którym gospodarze obu regionów piszą:

"Zarządy Województw Świętokrzyskiego i Podkarpackiego na wspólnym posiedzeniu w Sandomierzu zgodnie zadeklarowały zacieśnienie współpracy na rzecz wzmocnienia spójności w komunikacji oraz wzmocnienia gospodarczej konkurencyjności obu Regionów".

W dalszej części listu zostało napisane:

"W tym kontekście należy podkreślić konieczność zapewnienia w kolejnym okresie programowania Unii Europejskiej środków gwarantujących pełną realizację następujących inwestycji kolejowych:

- modernizacja linii kolejowej nr 25 przebiegającej od Łodzi, przez Końskie, Skarżysko-Kamienną, Sandomierz do Dębicy, której przeprowadzenie stanowiłoby ważny impuls rozwojowy dla znacznych obszarów Świętokrzyskiego i Podkarpacia.

- prace na liniach kolejowych nr 25, 74,78 na odcinku Stalowa Wola – Tarnobrzeg / Sandomierz – Ocice / Padew, które usprawnią ruch kolejowy w ramach Kolejowej Magistrali Wschodniej pomiędzy Olsztynem, Białymstokiem, Lublinem,  Rzeszowem i Kielcami a także poprzez linię nr 7 i 8 z Warszawą.

 Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
świętokrzyskie
podkarpackie