TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Podhalańska Kolej Regionalna nie zjedzie z torów 2 września
InfoRail.pl - Opublikowano: 22.07.2019 16:43:09
Podhalańska Kolej Regionalna nie zjedzie z torów 2 września (foto: UMWM)

Od 2 września br. PKP PLK rozpoczną kolejny etap remontu linii kolejowej Chabówka – Zakopane. Nie oznacza to jednak, że wszystkie pociągi ponownie zostaną zastąpione przez autobusy.

Od 2 września br. PKP PLK rozpoczną kolejny etap remontu linii kolejowej Chabówka – Zakopane. Nie oznacza to jednak, że wszystkie pociągi ponownie zostaną zastąpione przez autobusy.

Jak podaje Małopolski Urząd Marszałkowski mając na uwadze dobro lokalnych mieszkańców, przeprowadzone zostały rozmowy z zarządcą infrastruktury, skutkiem których w okresie od 2 września do 14 grudnia br. wszystkie prace torowe zostaną skoncentrowane na odcinku Chabówka – Nowy Targ. Oznacza to, że odcinek między Nowym Targiem a Zakopanem będzie przejezdny i możliwe będzie prowadzenie na nim ruchu pociągów. Aby umożliwić bezpieczne ich kursowanie Przewozy Regionalne pozostawią w Zakopanem odpowiednią liczbę taboru oraz zapewnią możliwość wykonania właściwej obsługi technicznej. Jak można się domyślać będą to jednostki EN57, które również w wakacje są kierowane do obsługi linii PKR.

Przypomnijmy, że 22 czerwca na okres wakacyjny przywrócony został ruch pociągów pomiędzy Krakowem i Zakopanem. Kursuje 13 par pociągów Przewozów Regionalnych "Podhalańska Kolej Regionalna" uzupełnianych przez 4 pary pociągów dłuższych relacji z i do Krakowa.

W obsłudze Podhalańskiej Kolei Regionalnej ma udział także Spółka Koleje Śląskie. Operator w wakacje codziennie przyjeżdża do Zakopanego pociągiem "Ornak" z Katowic oraz obsługuje dodatkowo jedną parę z Zakopanego do Nowego Targu. Ponadto w wakacyjne weekendy oraz 15 sierpnia na trasę wyrusza przyspieszona "Luxtorpeda" Kolei Małopolskich, którą z Krakowa do Zakopanego można dojechać w 3 godziny i 12 minut.

Linia kolejowa Chabówka – Zakopane jest obecnie poddawana rewitalizacji, która będzie trwała do grudnia 2020 r. z przerwami na sezon letni i zimowy. Po zakończeniu robót podniesiona zostanie prędkość pociągów oraz poprawiony zostanie standard obsługi podróżnych na stacjach i przystankach. Wybudowane zostaną także nowe przystanki: Bańska Geotermia (pomiędzy przystankiem Szaflary Wieś a stacją Biały Dunajec) oraz Poronin Misiagi (pomiędzy Poroninem a Zakopanem). Prace inwestycyjne prowadzone są również na odcinku Kraków – Sucha Beskidzka.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Zakopane
PKP PLK
remont
Małopolska