TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pociągi retro pojadą szlakami Powstania Wielkopolskiego
InfoRail.pl - Opublikowano: 02.10.2018 09:57:20
Pociągi retro pojadą szlakami Powstania Wielkopolskiego

Specjalne pociągi retro pojawią się w tym tygodniu na wielkopolskich torach, podążając szlakami Powstania Wielkopolskiego.

Specjalne pociągi retro pojawią się w tym tygodniu na wielkopolskich torach, podążając szlakami Powstania Wielkopolskiego.

Inicjatywa Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Kolei Wielkopolskich, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Parowozowni Wolsztyn oraz Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu wpisuje się w przygotowania do 100. rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

W ramach projektu "Koleje Wolności 1918-2018" w dniach 3-5 października, zostaną uruchomione specjalne pociągi, składające się z lokomotywy parowej i wagonów retro. Ich pasażerami będą uczniowie i młodzież szkolna, uczestniczący w żywej lekcji historii prowadzonej przez nauczycieli i rekonstruktorów, którzy przybliżą historię wielkopolskiego zrywu niepodległościowego. Zajęcia będą trwać przez godzinę lekcyjną, a kolejne grupy uczestników tego wydarzenia będą wsiadać do pociągu na wybranych stacjach.

Uruchamiane pociągi będą miały funkcję obiektów edukacyjnych, przejazd nimi jest bezpłatny, a zapisy prowadzi Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. W składzie pociągu znajdować się będą dodatkowe wagony przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych podróżą powstańczymi szlakami. Podczas postojów na wybranych stacjach będzie miało miejsce tzw. wodowanie lokomotywy, co dodatkowo uatrakcyjni podróż.

W sobotę 6 października pociąg specjalny relacji Poznań Główny – Swarzędz – Rokietnica – Kiekrz – zakończy bieg na dworcu Poznań Dworzec Letni, gdzie odbędzie się uroczysty finał projektu – widowisko światło i dźwięk. Z uczestnikami wydarzenia spotka się Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Rozkład jazdy: Poznań Główny o. 16.27 Swarzędz p.16.53/o.17.23 – Rokietnica p. 18.03/ o. 19.00 – Kiekrz p.19.08/o.19.25 – Poznań Dworzec Letni p.19.41. Bilety do nabycia na pociąg specjalny (10 zł bilet ulgowy do 14 lat, 20 zł bilet normalny) w kasie biletowej w budynku Dworca Letniego.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
parowóz
Koleje Wielkopolskie
Wielkopolska