TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pociągi pasażerskie wrócą na trasę Mielec-Dębica. Po przebudowie
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 29.09.2017 09:00:48
Pociągi pasażerskie wrócą na trasę Mielec-Dębica. Po przebudowie (foto: PKP PLK)

PKP Polskie Linie Kolejowe przeznaczą 162 mln zł na poprawę trasy Mielec–Dębica. Dzięki inwestycji możliwe będzie m.in. uruchomienie połączeń pasażerskich na tej linii. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego.

PKP Polskie Linie Kolejowe przeznaczą 162 mln zł na poprawę trasy Mielec–Dębica. Dzięki inwestycji możliwe będzie m.in. uruchomienie połączeń pasażerskich na tej linii. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego.

Jak poinformowała w komunikacie spółka PKP PLK ogłoszony został właśnie przetarg na rewitalizację linii kolejowej z Mielca do Dębicy. Prace budowlane obejmą w sumie 32 km linii, która obecnie jest wykorzystywana tylko w ruchu towarowym.

W ramach inwestycji przebudowane zostaną stację Mielec, Rzochów, Kochanówka Pustków i sześć przystanków osobowych, dzięki czemu możliwe będzie wznowienie połączeń pasażerskich z Dębicy przez Mielec do stacji Padew. "Umożliwi to w przyszłości utworzenie w Mielcu węzła przesiadkowego oraz uruchomienie dogodnych połączeń w kierunku Krakowa i dalej na północ kraju" - czytamy w komunikacie PKP PLK.

Na stacji w Mielcu wybudowane zostanie też przejście pod torami, a nowe lokalizacje przystanków Wojsław i Pustynia umożliwią mieszkańcom okolicznych miejscowości lepszy dostęp do podróżowania pociągiem.

Kolejowa spółka podkreśliła, że dzięki wymianie torów, rozjazdów oraz przebudowie niemal 40 obiektów inżynieryjnych zlikwidowane zostaną ograniczenia prędkości. PLK zrewitalizują m.in. zabytkowy most kolejowy nad Wielopolką w Brzeźnicy. Zamontowane zostaną także nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym na remontowanej trasie. Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie będą mogły jeździć z maksymalną prędkością 120 km/h, a towarowe 70 km/h.

Poprawi się również bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo – drogowych, wymienione zostaną urządzenia sygnalizacyjne oraz przebudowane będą nawierzchnie tych przejazdów.

Rewitalizacja będzie realizowana w systemie "projektuj i buduj", w latach 2018 – 2020.

Niedawno PKP PLK poinformowała o ogłoszeniu przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej innej inwestycji na Podkarpaciu, przebudowy trasy Stalowa Wola–Tarnobrzeg/Sandomierz–Ocice/Padew.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Mielec
Dębica
PKP PLK