TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pociągi pasażerskie (na razie) nie wrócą na trasę Bytom – Gliwice
InfoRail.pl - Opublikowano: 11.04.2018 11:47:08
Pociągi pasażerskie (na razie) nie wrócą na trasę Bytom – Gliwice

Planowana inwestycja PKP Polskie Linie Kolejowe polepszy komunikację między Gliwicami a Bytomiem, na razie jednak tylko dla pociągów towarowych – poinformował gliwicki Urząd Miasta.

Planowana inwestycja PKP Polskie Linie Kolejowe polepszy komunikację między Gliwicami a Bytomiem, na razie jednak tylko dla pociągów towarowych – poinformował gliwicki Urząd Miasta.

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiło przetarg na rewitalizacje torów między innymi na odcinku Gliwice – Bytom. Jego rozstrzygnięcie zaplanowane jest na połowę maja. Modernizacja ma przede wszystkim skrócić czas przewozu towarów.

Cały projekt, który dotyczy również prac na odcinkach Chorzów Stary – Mysłowice oraz Dorota – Mysłowice Brzezinka ma kosztować 350 milionów złotych. Na prawie pięćdziesięciokilometrowym odcinku wymienione zostaną tory, kompleksowo przebudowana zostanie sieć trakcyjna, zmodernizowane zostanie 78 rozjazdów, a na 5 przejazdach kolejowych ma być zapewnione większe bezpieczeństwo.

Ruch pasażerski na odcinku z Gliwic do Bytomia funkcjonował do 2001 roku. Później wznawiano go dwukrotnie – w 2008 i 2013r. Za każdym razem jednak połączenia nie cieszyły się popularnością wśród pasażerów, a pociągi świeciły pustkami. Ostatecznie połączenie zlikwidowano w 2014 roku.

Obecnie na tej trasie odbywa się tylko ruch towarowy. I tak na razie pozostanie. Brak infrastruktury – to główny powód, dla którego po zakończonej rewitalizacji, z trasy nie będą korzystały pociągi pasażerskie. Wyjątkowo może się to zdarzyć jedynie w ramach komunikacji zastępczej, kiedy z powodu awarii trakcji w innych miejscach, wypadków czy innych zdarzeń, odcinek między tymi dwoma miastami traktowany będzie jako linia objazdowa.

Czy Koleje Śląskie rozważają stałe przywrócenie połączeń między Gliwicami a Bytomiem? Z informacji przekazanych Magdalenę Iwańską, rzecznika prasowego Kolei Śląskich, wynika, że tak. - Warto przy tym jednak zwrócić uwagę, że oprócz prac torowych niezbędne byłoby również w niektórych przypadkach nowe umiejscowienie przystanków, tak aby ich lokalizacja była dopasowana do potrzeb mieszkańców i głównych generatorów ruchu – mówi Magdalena Iwańska. – Dodatkowo zasadna byłaby również integracja z innymi środkami transportu publicznego, tak aby na przykład autobusy uzupełniały rozkład jazdy pociągów. Obecnie nie jesteśmy w stanie powiedzieć, kiedy uruchomienie połączeń na tej relacji mogłoby nastąpić – dodaje.

Zakończenie inwestycji PKP PLK planowane jest na 2023 r.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gliwice
Bytom
Koleje Śląskie
PKP PLK
  • Mateusz Stach – 11.04.2018

    Gdyby zlikwidowano tudzież uszczuplono linię 850 było by idealnie...

  • Marian Gosik – 11.04.2018

    Degradacja wygaszanie połączeń

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.