TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Po CMK 200 km/h między Opocznem a Idzikowicami
- Opublikowano: 13.08.2018 12:04:53
Po CMK 200 km/h między Opocznem a Idzikowicami (foto: PKP PLK)

PKP Polskie Linie Kolejowe zmodernizują 4 wiadukty i 10 przepustów na trasie Idzikowice – Opoczno Południe. To kolejny element podnoszenia prędkości na CMK.

PKP Polskie Linie Kolejowe zmodernizują 4 wiadukty i 10 przepustów na trasie Idzikowice – Opoczno Południe. To kolejny element podnoszenia prędkości na CMK.

Obiekty będą przystosowane do prędkości przejazdu pociągów powyżej 200 km/h. Szacowana wartość inwestycji to ok. 31 mln zł. PKP Polskie Linie Kolejowe wykonają kolejne prace na Centralnej Magistrali Kolejowej, które zwiększą możliwości trasy dla ruchu pasażerskiego – umożliwią przejazd większej liczby pociągów i dostosują trasę do prędkości powyżej 200 km/h. PLK zaplanowały modernizację 14 obiektów inżynieryjnych na 8 km szlaku Idzikowice – Opoczno Płd. na CMK oraz przebudowę istniejących dróg technologicznych. Obecnie trwa postępowanie przetargowe, które wyłoni wykonawcę prac.

Inwestycja obejmuje rozbiórkę i budowę 4 nowych wiaduktów oraz 10 przepustów. Roboty zaplanowano w przyszłym roku. W ramach zadania przewidziano również wykonanie przebudowy dróg tzw. technologicznych wzdłuż linii kolejowej nr 4 na szlaku Idzikowice – Opoczno Płd., która umożliwi szybki dojazd w przypadku usterek.

Efektem prac będzie lepsza przepustowość linii, co wpłynie na poprawę oferty przewozowej i wyższy poziom bezpieczeństwa podróży. Obecnie, przed modernizacją, dopuszczalna prędkość pociągów na tym odcinku to 160 km/h. Po przebudowie obiekty będą przystosowane do przejazdu pociągów pasażerskich na szlaku Idzikowice – Opoczno Płd. z prędkością powyżej 200 km/h, co wpłynie na skrócenie czasu przejazdu.

Projekt "Modernizacja 14 szt. obiektów inżynieryjnych wraz z przebudową dróg technologicznych na szlaku Idzikowice - Opoczno Płd." będzie realizowany w ramach projektu "Modernizacja linii kolejowej nr 4 – Centralna Magistrala Kolejowa etap II". Finansowanie inwestycji zaplanowano ze środków krajowych.

W ubiegłym roku prace na CMK objęły stacje w Olszamowicach i Włoszczowie Północ. Powstał nowy posterunek w Pilichowicach. Wymieniona została sieć trakcyjna na odcinku Idzikowice – Opoczno – Olszamowice. Obecnie zaawansowana jest budowa nowego peronu na stacji Opoczno Południe, a jesienią zaplanowano przebudowę stacji technicznej w Idzikowicach. Zapewnienie sprawnej i bezpiecznej jazdy przez Centralną Magistralę Kolejową to gwarancja dobrych podróży nie tylko między głównymi miastami, Warszawą a Krakowem, Katowicami i Wrocławiem, ale też lepsze połączenia międzyregionalne.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
CMK
  • Wuzel Grzegorz – 13.08.2018

    Odległość 12 km. Wynik na miarę XXI wieku 😂😎😂

  • Grzegorz Żebrowski – 13.08.2018

    A dzięki prędkości nie będzie problemu ze sponieniami.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !