TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

PLK dobudują nowe tory do Trójmiasta, więcej pociągów
InfoRail.pl - Opublikowano: 22.05.2018 08:54:20
PLK dobudują nowe tory do Trójmiasta, więcej pociągów (foto: PKP PLK)

21 maja br. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na wykonanie dokumentacji przedprojektowej dobudowy dodatkowych torów na trasie z Tczewa do Gdańska Głównego o wartości ok. 3 mln zł netto.

21 maja br. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na wykonanie dokumentacji przedprojektowej dobudowy dodatkowych torów na trasie z Tczewa do Gdańska Głównego o wartości ok. 3 mln zł netto.

Do III kwartału 2019 roku wykonawca przeprowadzi analizy, które wskażą szczegółowy zakres prac oraz harmonogram robót. Zadanie pn. "Zwiększenie przepustowości ciągu Tczew – Gdynia wraz z dobudową odcinków nowych torów szlakowych oraz przebudową stacji Zajączkowo Tczewskie" to jeden z projektów PLK na nową perspektywę finansową.

Zapewni to możliwość uruchomienia większej liczby pociągów do Trójmiasta i lepszą dostępność do portu w Gdańsku. Dzięki nowym torom transport koleją stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny.

Analizom zostanie poddana budowa nowych torów na szlaku Pszczółki – Pruszcz Gdański oraz od Pruszcza Gdańskiego do Gdańska Głównego. Inwestycja PLK stworzy nowe możliwości dla przewozów regionalnych, dalekobieżnych i towarowych w regionie. Poprawi się przepustowość linii, co usprawni ruch kolejowy. Do Trójmiasta będzie mogło pojechać więcej pociągów.

Dzięki działaniom PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Pomorze zyskuje lepszą kolej. W Krajowym Programie Kolejowym na liście podstawowej są inwestycje o wartości ok. 5,5 mld zł. Ich realizacja usprawni kolejową komunikację w regionie m.in. dzięki modernizacji linii z Gdyni Chyloni do Słupska. Już teraz myślimy o przyszłości i przygotowujemy się do kolejnej perspektywy finansowej. Projekt dobudowy torów z Tczewa do Gdańska usprawni dojazdy w aglomeracji, a także poprawi dostępność portów morskich, do których dojedzie koleją jeszcze więcej towarów – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Analiza poprawy przepustowości i dobudowy nowych torów jest odpowiedzią na rosnący ruch aglomeracyjny, a także towarowy do portów w Gdańsku i Gdyni. Zarządca infrastruktury będzie mógł efektywniej planować ruch pociągów. Dodatkowe tory na liniach łączących Tczew z Gdańskiem usprawnią komunikację pasażerską i obsługę trójmiejskich portów. Oznacza to więcej odprawionych przez porty towarów i wzrost gospodarczy Polski.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
budowa
tory
Trójmiasto