TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

PKP SKM zamienia EN57 na SA132. Z Kolejami Dolnośląskimi
InfoRail.pl - Opublikowano: 30.03.2020 13:45:28
PKP SKM zamienia EN57 na SA132. Z Kolejami Dolnośląskimi (foto: PKP SKM)

PKP SKM zamieniła się pojazdami z Kolejami Dolnośląskimi. Za SA132-002 przekazała EN57-1718.

PKP SKM zamieniła się pojazdami z Kolejami Dolnośląskimi. Za SA132-002 przekazała EN57-1718. 

PKP SKM podała, że z przyczyn ogólnie znanych znacznie mniej pasażerów jeździ teraz komunikacją zbiorową, w tym oczywiście także pociągami. Trzeba jednak patrzeć w przyszłość, tę już po koronawirusie. Ograniczenia w poruszaniu się znikną i znowu zaczniecie licznie korzystać z komunikacji kolejowej.

W trosce o Wasz komfort pozyskaliśmy kolejny szynobus. W niedzielę (29.03) w naszej bazie pojawił się pojazd SA 132-002. Zamieniliśmy się z Kolejami Dolnośląskimi, które w zamian otrzymają od nas elektryczny zespół trakcyjny. Zamiana na razie na rok, z możliwością przedłużenia. Teraz nasi maszyniści przechodzą tzw. autoryzację, czyli uczą się obsługi tego konkretnie typu pojazdu. Na trasach PKM będzie można go zobaczyć mniej więcej za dwa tygodnie - podała SKM.

Szynobus SA132-002 został wyprodukowany w 2006 roku przez PESĘ. Posiada klimatyzację. Prędkość eksploatacyjna jednostki wynosi max 120 km/h. Pomieści ona około 300 pasażerów. Jej cechą charakterystyczną są 3 pary drzwi, co ułatwia i przyspiesza wymianę podróżnych. To ważne w kontekście obsługi tras PKM. 

Zamieniliśmy się  z KD na rok z opcją przedłużenia. Od wczoraj (29.03) SA 132-002 jest już w naszej bazie w Gdyni Cisowej. Wymiana jeden do jednego. Zdecydowaliśmy się na to, ponieważ  na liniach spalinowych Pomorskiej Kolei Metropolitalnej obserwujemy  dynamiczny przyrost liczby pasażerów. Używany przez nas tabor spalinowy (10 szynobusów typu SA 133  i SA 136)  ledwie  wystarczał na obsłużenie tej liczby pasażerów, którą woziliśmy przed epidemią koronawirusa. Patrzymy perspektywicznie i gdy sytuacja wróci do normy, chcemy mieć do dyspozycji  więcej szynobusów, by zapewnić naszym pasażerom podróż w maksymalnie komfortowych warunkach – poinformował nas rzecznik prasowy PKP SKM Tomasz Złotoś. 

Koleje Dolnośląskie również potwierdziły nawiązanie współpracy z PKP SKM w zakresie wzajemnego wypożyczenia taboru. W wyniku zawartego porozumienia spółka przekazała PKP SKM spalinowy zespół trakcyjny SA132-002. Do dyspozycji Kolei Dolnośląskich trafił natomiast zmodernizowany skład EN57-1718. Współpraca ma charakter barterowy i została zawarta na okres 12 miesięcy z możliwością wcześniejszego skrócenia. Transakcja pozwoli na uzupełnienie krótkoterminowych potrzeb taborowych obu spółek. Wypożyczony skład pozwoli na wzmocnienie rezerwy taborowej Kolei Dolnośląskich – poinformował przewoźnik. 

To nie pierwsza taka zamiana. Koleje Śląskie wymieniły swojego SA137 na EN57 Przewozów Regionalnych. Śląski przewoźnik nie obsługuje w zasadzie połączeń na trasach niezelektryfikowanych, więc taka jednostka nie jest mu potrzebna. Zupełnie odwrotnie jest w Przewozach Regionalnych, które mają nadmiar ezt-ów a duże braki w taborze spalinowym.  


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Koleje Dolnośląskie
PKP SKM
SA132
EN57