TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

PKP SKM za droga dla województwa pomorskiego, co dalej?
InfoRail.pl - Opublikowano: 02.11.2017 10:41:31 3 komentarze
PKP SKM za droga dla województwa pomorskiego, co dalej?

Urząd Marszałkowski województwa pomorskiego unieważnił przetarg na część przewozów kolejowych. Oferta PKP SKM była za droga.

Urząd Marszałkowski województwa pomorskiego unieważnił przetarg na część przewozów kolejowych. Oferta PKP SKM była za droga.

Przypomnijmy. Dwóch przewoźników złożyło oferty w przetargu na świadczenie usług publicznych w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich wykonywanych na terenie województwa pomorskiego. To PKP SKM w części 1 i Przewozy Regionalne w części 2. Umowa z przewoźnikami miała obowiązywać w okresie od 10.12.2017 r. do 8.12.2018 r.

Zamówienie zostało podzielone na dwie części:

1. Aglomeracja:

Podzadanie 1

1.Gdańsk - Gd. Port Lotniczy – Gdańsk Osowa/ Gdynia

2.Kościerzyna / Kartuzy – Gd. Port Lotniczy – Gdańsk

3.Kościerzyna - Gdynia Podzadanie 2

4.Lębork - Wejherowo - Gdynia Główna - Gdańsk Śródmieście

2. Regionalne:

1.Gdynia – Słupsk/Ustka 2.Gdynia – Hel 3.Gdynia – Tczew – Smętowo Gr. – gr. województwa – Laskowice Pom. / Bydgoszcz Gł. 4.Gdynia – Malbork – Elbląg / Olsztyn.

W części 1 ofertę złożyła PKP SKM w Trójmieście. Szacunkowa wartość zamówienia to 50.000.000 zł, propozycja przewoźnika to 53.955.000 zł. Biorąc pod uwagę zadania, które zamawiający postawił przed przewoźnikiem, ta oferta jest korzystniejsza cenowo od stawek zawartych w tegorocznej umowie przewozowej. Obecnie koszt jednego tzw. pociągokilometra to 12 zł 18 groszy . W ofercie na rok przyszły ten koszt wynosi 11 zł 99 gr – stwierdził po złożeniu oferty Tomasz Złotoś, rzecznik PKP SKM w Trójmieście. Cena okazała się dla Urzędu Marszałkowskiego zbyt wygórowana. Zamówienie w tej części zostało unieważnione.

Mam nadzieję, że dogadamy się ze spółką, która chciała wykorzystać sytuację i swoją pozycję do uzyskania wyższych stawek - podkreślał na antenie Radia Gdańsk marszałek Mieczysław Struk.

My się z tą propozycją ceny nie zgadzamy, dlatego unieważniliśmy przetarg. Zapraszamy podmioty, które mogą wystartować do negocjacji. Oczywiście SKM również zostanie przez nas zaproszenia. Wierzę, że dojdziemy do porozumienia – dodawał w Radiu Gdańsk członek zarządu województwa Ryszard Świlski. Tutaj nie ma żadnego zagrożenia dla przewozów, nie będzie tak, że pociągi nie pojadą. Spokojnie. Po prostu jako organizator przewozu, który wykłada ponad 100 milionów na przewozy pociągami, musimy jasno i wyraźnie ten pieniądz publiczny oglądać – mówił.

W części 2 natomiast wystartowały Przewozy Regionalne. Szacunkowa wartość zamówienia to 36.000.000 zł, oferta opiewała zaś na kwotę 35.914.420 zł. Oceniono ją na 100 pkt i wybrano przez Urząd Marszałkowski jako najkorzystniejszą.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP SKM
Pomorskie
przetarg
  • autor – 02.11.2017

    Abstrahując od tego czy oferta jest zbyt droga czy nie, to patologią jest, że nie przeprowadzono usamorządowienia SKM-T.

  • Mmm – 02.11.2017

    Lębork-Wejherowo powinny jezdzic REGIO a nie SKM. SKM-ka powinna najdalej dojezdzac do Luzina i Pruszcza Gdańskiego

  • Zetes – 02.11.2017

    Skrócenie trasy SKM-T do Luzina - co by to właściwie zmieniło? Idąc takim sposobem myślenia, może ograniczyć zasięg działalności SKM-T do obszaru Trójmiasta? Pasażerom jest zresztą obojętne, jak nazywa się przewoźnik - liczy się jakość usług i cena biletów .

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!