TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

PKP PLK twierdzą, że płacą, podwykonawcy Astaldi, że nie. Blokada przed świętami?
InfoRail.pl - Opublikowano: 11.12.2018 13:48:34
PKP PLK twierdzą, że płacą, podwykonawcy Astaldi, że nie. Blokada przed świętami? (foto: PKP PLK)

Dwugłos w sprawie wypłaty zaległości dla podwykonawców Astaldi. PKP PLK twierdzą, że płacą, firmy, że nie. Ktoś mija się zatem z prawdą.

Dwugłos w sprawie wypłaty zaległości dla podwykonawców Astaldi. PKP PLK twierdzą, że płacą, firmy, że nie. Ktoś mija się zatem z prawdą.

Po ubiegłotygodniowym proteście doszło do spotkania stron w Pruszkowie. Podwykonawcy Astaldi zapowiedzieli kolejne protesty, mimo, ze po raz kolejny usłyszeli obietnice wypłat należności. Za obietnicami muszą jednak pójść konkretne wypłaty, w przeciwnym razie będziemy mieli powtórkę z blokady torów między Grodziskiem Maz. a Pruszkowem, a w konsekwencji paraliż komunikacji kolejowej. Scenariusz ten wydaje się być realny, bo podwykonawcy Astaldi, którzy nie dostali należnej kasy wydają się być zdesperowani i będą walczyć o swoje do końca.

Zupełnie inaczej sytuację widzą PKP PLK. Rzecznik prasowy spółki Mirosław Siemieniec w przesłanym do InfoRail.pl stanowisku napisał, iż PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. regulują wszystkie należne kwoty zgodnie z przepisami prawa: kodeksem cywilnym i prawem zamówień publicznych. Przed dokonaniem wypłat wszystkie dokumenty muszą być zweryfikowane m.in. pod względem daty wystawienia. PLK wypłaciły już ponad 74 mln zł, w tym ponad 65 mln zł dla 45 podwykonawców Astaldi pracujących na odcinku Dęblin - Lublin. Wiele firm nie dysponuje pełną dokumentacją co jest podstawą zgodnego z prawem wypłacania środków finansowych. Na bieżąco ustalane są zasady dalszego procedowania.

Na spotkaniu z podwykonawcami włoskiej firmy Astaldi w Pruszkowie ustalono, że do 14 grudnia odbędą się indywidualne rozmowy z każdą firmą w celu wypracowania najszybszej i zgodnej z przepisami formuły, która umożliwi kolejne wypłaty należności.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. bardzo szybko zareagowały na sytuacje jaka powstała po zejściu Astaldi z kontraktu. Spółka zgodnie z prawem, tak szybko jak to jest możliwe zaspakaja uzasadnione roszczenia podwykonawców i kontynuuje działania dla realizacji ważnych społecznie projektów na linii Lublin – Dęblin i trasie Wrocław – Poznań.

Nie padły zatem konkretne daty, mimo, że zapytaliśmy kiedy firmy dostaną należne im pieniądze. Najgorszy scenariusz jest taki, że kolejną blokadę podwykonawcy Astaldi zorganizują w grudniu, i to tuż przed świętami, a więc w szczycie wyjazdowym. Takie deklaracje z ich strony też się już pojawiły. Czy strony dogadają się? Sytuację będziemy oczywiście monitorować.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
PKP PLK
Astaldi