TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

PKP PLK rozpoczynają prace na odcinku Zbąszynek – Czerwieńsk. Będą zmiany
InfoRail.pl - Opublikowano: 08.03.2020 15:45:33
PKP PLK rozpoczynają prace na odcinku Zbąszynek – Czerwieńsk. Będą zmiany (foto: PKP PLK)

Rozpoczynane przez PKP Polskie Linie Kolejowe prace na linii ze Zbąszynka do Czerwieńska zapewnią sprawniejsze przejazdy pociągów i wyższy komfort obsługi pasażerów na nowych peronach – poinformowała Spółka.

Rozpoczynane przez PKP Polskie Linie Kolejowe prace na linii ze Zbąszynka do Czerwieńska zapewnią sprawniejsze przejazdy pociągów i wyższy komfort obsługi pasażerów na nowych peronach – poinformowała Spółka.

Na poprawę standardu podróży przeznaczono ok. 106 mln zł. Inwestycja realizowana jest w ramach RPO województwa lubuskiego.

Inwestycja zapewni lepsze podróże koleją. Pasażerowie zyskają w Babimoście i Sulechowie wyższe perony, które ułatwią wsiadanie do pociągów. Będą ławki, wiaty i czytelne oznakowanie. Dla osób mających trudności z poruszaniem przewidziano pochylnie. Antypoślizgowa nawierzchnia ze ścieżkami naprowadzającymi oraz jasne oświetlenie zwiększą bezpieczeństwo.

Kolej będzie bardziej atrakcyjna i dostępniejsza dzięki możliwości wprowadzenia większej liczby pociągów. Zwiększy bowiem przepustowość linii po przebudowie torów i montażu nowoczesnego systemu sterowania ruchem kolejowymi i wymianie rozjazdów m.in. w Babimoście, Sulechowie, Czerwieńsku i Kosieczynie. Po wykonanych pracach pociągi pojada z prędkością do 120 km/h.

Wzrośnie poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym dzięki przebudowie 29 przejazdów. Prace obejma m.in. skrzyżowania toru i drogi w miejscowości Podmokle Wielkie, Nowe Kramsko i Łęgowo Sulechowskie. Na niektórych przejazdach będą dodatkowe urządzenia: sygnalizacja świetlna i rogatki.

Nowe możliwości zabytkowego mostu w Pomorsku

Polskie Linie Kolejowe przygotują do sprawnych przejazdów most kolejowy nad Odrą w miejscowości Pomorsko. Zasadnicze prace planowane są w czasie modernizacji linii Zbąszynek – Czerwieńsk i nie będą się wiązały z dodatkowymi zmianami w rozkładzie jazdy. Renowacja przeprawy obejmie przęsła i przyczółki. Prace wzmocnią konstrukcję z zachowaniem jej historycznego charakteru.

Zmiany w komunikacji

Prace na szlaku miedzy Zbąszynkiem a Czerwieńskiem rozpoczną się w połowie marca (16 marca). Ze względu na zakres robót, na linii jednotorowej konieczne jest wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej. Nowa organizacja ruchu – ujęta w rozkładzie jazdy, opracowana została wspólnie z przewoźnikami. Zmieniona komunikacja będzie obowiązywała do listopada.

PKP Polskie Linie Kolejowe zrealizują projekt "Modernizacja linii kolejowej nr 358 Zbąszynek – Gubin na odcinku Zbąszynek – Czerwieńsk – II etap" za ok. 106 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubuskiego, Funduszu Kolejowego oraz ze środków własnych Polskich Linii Kolejowych. Zakończenie wszystkich prac planowane jest w drugiej połowie 2022 r.

Prace między Zbąszynkiem a Czerwieńskiem uzupełniają inwestycje prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe w poprzednich latach, obejmujące m.in. łącznicę, która umożliwiła krótsze podróże z Zielonej Góry do Zbąszynka.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
remont
tor
torowisko
infrastruktura
lubuskie
stacja
Zbąszynek
Czerwieńsk