TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

PKP palą węglem! W budynkach i wagonach na terenie Warszawy
InfoRail.pl - Opublikowano: 16.02.2018 12:58:35
PKP palą węglem! W budynkach i wagonach na terenie Warszawy

Warszawa, podobnie jak wiele innych miejscowości w Polsce, mierzy się z problemem smogu . PKP nie pomagają w tej walce.

Warszawa, podobnie jak wiele innych miejscowości w Polsce, mierzy się z problemem smogu – stwierdza wicemarszałek sejmu Stanisław Tyszka.

Kwestia ta staje się szczególnie istotna w sezonie jesienno-zimowym, gdy wiele budynków i urządzeń jest opalanych węglem. Cierpią z tego powodu mieszkańcy Warszawy, szczególnie osoby starsze, osoby z problemami zdrowotnymi i dzieci.

Do biura poselskiego Stanisława Tyszki dotarły alarmujące informacje o szeregu budynków i urządzeń kolejowych należących do spółek z grupy PKP, które stosują węgiel w celach grzewczych. W ten sposób aktywnie przyczyniają się do generowania smogu na terenie Warszawy. Jednym z takich przykładów jest nastawnia kolejowa przy PKP Falenica. Z doniesień medialnych wiadomo ponadto, że w okolicach Dworca Zachodniego aż 19 wagonów, należących do kolejowej spółki ZRK DOM sp. z o.o. wykorzystuje również piece węglowe, emitujące szkodliwe substancje. Nie ma informacji, czy to jedyne budynki i urządzenia kolejowe znajdujące się na terenie Warszawy, ogrzewane węglem i przyczyniające się do tworzenia smogu.

W związku z zaistniałą sytuacją wicemarszałek Tyszka zwrócił się do Ministra Andrzeja Adamczyka z następującymi pytaniami:

Ile budynków i wagonów kolejowych należących do spółek z grupy PKP SA wykorzystuje w celach grzewczych węgiel na terenie Warszawy? Poseł prosi o wymienienie wszystkich miejsc i szczegółowe opisanie poziomu zanieczyszczeń, jaki emitują do atmosfery.

Dlaczego mimo alarmu smogowego w Warszawie w budynkach i urządzeniach kolejowych stosowany jest węgiel w celach grzewczych?

Kiedy w budynkach i urządzeniach kolejowych na terenie Warszawy, ogrzewanych węglem zostanie zmieniony sposób ogrzewania na gazowy, elektryczny, bądź jakiekolwiek inny, spełniający normy czystości powietrza? Poseł prosi o podanie najbliższego możliwego terminu.

Czekamy na stanowisko resortu w tej sprawie.



Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP
smog