TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

PKP nie dotrzymują słowa w sprawie Stacji Muzeum
InfoRail.pl - Opublikowano: 16.05.2018 15:11:53
PKP nie dotrzymują słowa w sprawie Stacji Muzeum

Stacja Muzeum, mająca powstać na wolskich Odolanach miała być nową instytucją kultury na mapie Warszawy oraz bezpośrednią spadkobierczynią dawnego Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Niestety, swojej części umowy nie dotrzymuje zarząd PKP.

Stacja Muzeum, mająca powstać na wolskich Odolanach miała być nową instytucją kultury na mapie Warszawy oraz bezpośrednią spadkobierczynią dawnego Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Niestety, swojej części umowy nie dotrzymuje zarząd PKP, co wzbudza zdecydowaną reakcję władz Dzielnicy Wola – poinformował tamtejszy ratusz.

Jak podano umowa, na mocy której funkcjonująca dziś przy pl. Zawiszy Stacja Muzeum miałaby przenieść się do nowej siedziby zlokalizowanej na wolskich Odolanach została podpisana w październiku 2014 r.

Umowa zakładała powstanie nowej instytucji kultury pod nazwą "Stacja Muzeum", która miała być współtworzona i współprowadzona przez samorząd i PKP. Niestety, cała inwestycja stanęła pod ogromnym znakiem zapytania, ponieważ nie spodziewaliśmy się, że główny partner jakim było PKP tej umowy nie zamierza dotrzymać – powiedział Krzysztof Strzałkowski, Burmistrz Dzielnicy Wola. Wzywam zarząd Polskich Kolei Państwowych do zajęcia jednoznacznego stanowiska w tej palącej sprawie - dodał.

Los funkcjonującej dziś przy ul. Towarowej 8 Stacji Muzeum jest już przesądzony. PKP planuje odbudowę zabytkowego dworca Warszawa Główna, w którym obecnie mieszczą się eksponaty. Zarząd PKP S.A. wydał oświadczenie, w którym wzywa władze samorządu Województwa Mazowieckiego do usunięcia eksponatów znajdujących się na terenie dawnego Dworca Głównego jeszcze w pierwszej połowie 2018 r. Co gorsza, PKP nie interesuje dalszy los zbiorów muzeum.

Próba zrzucenia odpowiedzialności za tę sprawę na zarząd województwa jest po prostu niedorzeczna. Muzeum zostało przekazane nam w 1999 r. wraz z eksponatami, ale bez nieruchomości na której się znajduje. Rozpoczęła się wieloletnia batalia sądowa o ten teren, jednak sądy przyznały rację PKP – stwierdził Krzysztof Strzałkowski. I to właśnie PKP zaproponowało nowe rozwiązanie, mające na celu budowę nowej placówki na Odolanach. Wybrano jej wykonawcę, powstały też wizualizacje i koncepcja budowy Stacji Muzeum. Nie rozumiemy co takiego się wydarzyło, że PKP nagle zmieniło zdanie – dodał.

Obecny stan rzeczy może doprowadzić do sytuacji, w której zarówno cenne eksponaty jak i pracownicy Stacji Muzeum nie będą miały gdzie się podziać. Nie wyobrażamy sobie, aby liczące często po 150 lat eksponaty były tymczasowo składowane na bocznicy i podlegały degradacji oraz grabieżom łowców złomu, zamiast być eksponowanymi dla szerokiej grupy zwiedzających – powiedział Krzysztof Strzałkowski, Burmistrz Dzielnicy Wola.

Jak pisaliśmy na łamach InfoRail.pl za przebudowę stacji Warszawa Główna odpowiadają PKP PLK. Ale już kwestia muzeum pozostaje poza kompetencjami spółki i nie wpisuje się w zakres prac. Na pewno będą musiały być przestawione zabytkowe eksponaty – mówił w marcuPrezes PKP PLK Ireneusz Merchel. Jak zaznaczył nie należy jednak łączyć modernizacji stacji Warszawa Główna z Muzeum Kolejnictwa. Merchel stwierdził, że proponowane są różne lokalizacje dla tego obiektu. Sam budynek muzeum nie koliduje z inwestycją PKP PLK. Nie jesteśmy właścicielem obiektu, nie zarządzamy eksponatami, te pytania należy skierować do zarządcy – stwierdził Merechel.

Wygląda natomiast na to, że w PKP SA tymczasem najchętniej zabytkowe lokomotywy wysłaliby na złom. Wtedy problem sam by się rozwiązał. Na tę chwilę nie znajdzie się chyba żaden odważny, nawet sam Prezes Mamiński, który podejmie taką decyzję. Będziemy zatem świadkami kolejnych przepychanek między samorządowcami a spółką. Jaki będzie ich finał? Nie podejmujemy się odpowiadać na to pytanie, bo tego chyba nikt nie wie.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Stacja Muzeum
zabytek
Warszawa
PKP SA
  • Michał Skrzecz – 16.05.2018

    Jak widac komuna beton PKP ma sie dobrze I jest jak "dobra zmiana"

  • Michał Rakoczy – 16.05.2018

    PKP to jedna wielka porażka we wszystkim co robią :( mamy XXI wiek a oni zatrzymali się już dawno temu.

  • Krzysiek Basiak – 17.05.2018

    Po prostu brak słów na to całe pekape, na język cisną się najgorsze i najbrzydsze przekleństwa. Może te eksponaty przenieść do skierniewic? Parowozownia stoi, miejsce dla eksponatów powinno się znaleźć

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.