TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

PKP LHS chce się elektryfikować
InfoRail.pl - Opublikowano: 06.09.2018 18:18:20 1 komentarz
PKP LHS chce się elektryfikować

Spółka PKP LHS wybrała wykonawcę analiz dotyczących elektryfikacji i przedłużenia linii do Kędzierzyna-Koźla.

Spółka PKP LHS wybrała wykonawcę analiz dotyczących elektryfikacji i przedłużenia linii do Kędzierzyna-Koźla.

6 września 2018 roku w Zamościu podpisane zostały umowy dotyczące opracowania analiz ewentualnej elektryfikacji i przedłużenia linii szerokotorowej. Opracowaniem analiz zajmie się konsorcjum, którego liderem jest IDOM Inżynieria Architektura i Doradztwo.

Jest pewne, że musimy inwestować w rozwój, bo kolej zyskuje coraz większe znaczenie w transporcie towarów pomiędzy Azją a Europą. Dopiero szczegółowa analiza da nam jednak odpowiedź na pytanie czy celowe i opłacalne będą inwestycje w przedłużenie i elektryfikację szerokiego toru. Obie decyzje będą miały dla spółki kluczowe znaczenie – mówi prezes zarządu PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa, Zbigniew Tracichleb.

W analizie celowości przedłużenia linii szerokotorowej do Gliwic lub Kędzierzyna - Koźla wykonawca ma uwzględnić nowe potoki ładunków, które mogłaby pozyskać PKP LHS, spodziewane przychody i zyski spółki. Wykonawca ma również oszacować i przeanalizować opłacalność alternatywnego projektu inwestycyjnego zakładającego zwiększenie przepustowości infrastruktury przeładunkowej i linii normalnotorowej na odcinku ze Sławkowa do Gliwic i Kędzierzyna - Koźla.

W analizie dot. elektryfikacji doradca ma uwzględnić konieczność wyboru docelowego systemu trakcji, wysoki stopień zużycia obecnie używanych lokomotyw spalinowych, a także rekomendowany system zasilania. W przypadku rekomendacji elektryfikacji linii szerokotorowej, analiza ma odpowiedzieć na pytanie, czy wykorzystać stosowany w Polsce system zasilania oparty na prądzie stałym o napięciu 3KV, czy też system zasilania oparty na prądzie zmiennym o napięciu 25 KV, stosowany w ukraińskiej sieci kolejowej, z którą PKP LHS ma bezpośrednie połączenie.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP LHS
elektryfikacja
 • Sebastian Romańczuk – 06.09.2018

  I co zrobią z z kilkudziesięcioma lokomotywami spalinowymi?

 • Aleksander Kędra – 06.09.2018

  No w koncu, trzeba isc z postepem.

 • Artur Rutkowski – 06.09.2018

  Już Lenin wiedział że bez elektryfikacji nie będzie socjalizmu 🧐

 • sphinx – 07.09.2018

  @Sebastian RomańczukNic, będą stopniowo wymieniane na elektryczne.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.