TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

PKP Intercity z kredytem na tabor. Miliard złotych
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 13.09.2019 09:02:58
PKP Intercity z kredytem na tabor. Miliard złotych

Europejski Bank Inwestycyjny przyznał 1 mld zł (233 mln euro) kredytu dla PKP Intercity na zakup nowego taboru. To już czwarty kredyt przyznany polskiemu przewoźnikowi.

Europejski Bank Inwestycyjny przyznał 1 mld zł (233 mln euro) kredytu dla PKP Intercity na zakup nowego taboru. To już czwarty kredyt przyznany polskiemu przewoźnikowi.

"Projekt ten stanowi kolejny element wsparcia Banku dla modernizacji sektora transportu w Polsce, a transportu kolejowego w szczególności. Pomoże on spółce PKP Intercity dogonić zachodnioeuropejskie standardy" – podkreślił Vazil Hudak, wiceprzewodniczący Europejskiego Banku Inwestycyjnego odpowiedzialny za operacje w Polsce i innych krajach objętych polityką spójności.

Hudak dodał, że Polska ma już nowoczesną sieć dróg i zamierza zbudować równie nowoczesną sieć kolejową ze sprawnymi operatorami kolejowymi. "EBI w pełni wspiera tę długoterminową strategię, która ma pozytywny wpływ nie tylko na jakość obsługi, lecz także na klimat i środowisko dzięki wspieraniu przejścia z transportu drogowego na kolejowy" - zapewnił.

Cytowany w komunikacie prezes PKP Intercity Marek Chraniuk dodał, że rozwój kolei ma kluczowe znaczenie dla postępu gospodarczego Polski, a także jest odpowiedzią na coraz większą mobilność Polaków. "Aby móc skutecznie realizować swoją misję, polska kolej wymagała poczynienia dużych inwestycji zarówno w infrastrukturę, jak i tabor. Pierwsze efekty naszych działań już widać – na torach i w rosnącej nieprzerwanie od 2015 roku liczbie pasażerów, prowadząc do osiągnięcia w 2018 r. liczby 46 milionów osób, które podróżowały naszymi pociągami. Nie możemy się doczekać czasu, kiedy na tory zaczną wyjeżdżać kolejne nowe lub zmodernizowane składy, zapewniając naszym pasażerom wygodną i bezpieczną podróż" - wskazał prezes.

W ramach finansowanego przez EBI projektu, spółka PKP Intercity zamierza kupić m.in. nowe lokomotywy elektryczne, wagony pasażerskie a także elektryczne zespoły trakcyjne. Z tych środków finansowana ma być również modernizacja obecnego taboru.

Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją UE udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. Bank zapewnia wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej.

PKP Intercity to największy polski operator kolejowy. Każdego dnia przewoźnik uruchamia około 380 pociągów. Intercity realizuje obecnie największy program inwestycji w swojej historii, o wartości 7 mld zł.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP Intercity
tabor
lokomotywa
wagon
modernizacja