TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

PKP Intercity partnerem wystawy w Muzeum Rzeźby w Królikarni
PKP INTERCITY - Opublikowano: 14.01.2019 13:54:39
PKP Intercity partnerem wystawy w Muzeum Rzeźby w Królikarni

PKP Intercity zostało partnerem wystawy "POMNIK. Europa Środkowo-Wschodnia 1918-2018" w filii Muzeum Narodowego w Warszawie.

PKP Intercity zostało partnerem wystawy "POMNIK. Europa Środkowo-Wschodnia 1918-2018" w filii Muzeum Narodowego w Warszawie. Chętni mogą zobaczyć ekspozycję bezpłatnie do kwietnia 2019 r.

Niezwykłe pomniki

PKP Intercity wspiera obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawa w Królikarni, której patronuje przewoźnik, to centralny punkt międzynarodowego projektu badawczego poświęconego rzeźbie monumentalnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Ekspozycja przedstawia funkcje, losy oraz procesy, jakim podlegają pomniki. Opisuje to na przykładzie ponad dwudziestu monumentów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej powstałych w latach 1918-2018. Wystawa jest swego rodzaju przeglądem historycznym, ale też porusza toczące się współcześnie debaty wokół pomników przeszłości. Wstęp na wystawę jest wolny, ekspozycja dostępna jest między 16 grudnia 2018 a 10 kwietnia 2019 roku.

Jako narodowy przewoźnik aktywnie włączamy się w świętowanie polskiej niepodległości. Aktualnie współpracujemy z Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni. Zachęcamy wszystkich chętnych do odwiedzenia wystawy. W naszym magazynie pokładowym "W podróż" będziemy prezentować pomniki w Polsce i w Europie. Do wszystkich miejsc, do których będziemy nawiązywać opisując pomniki, można dotrzeć pociągami PKP Intercity – podkreśla Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Pomniki są obecne w kulturze europejskiej od czasów greckiej i rzymskiej starożytności.

W ostatnim stuleciu w Europie Środkowo-Wschodniej, w związku ze skomplikowanymi losami politycznymi, stawianie, przerabianie i usuwanie pomników odbywało się w złowrogo przyspieszonym tempie. Wystawa w Królikarni opowiada o pomnikach istotnych ze względów artystycznych, historycznych lub społecznych. Także tych, które pomimo niezaprzeczalnej wartości artystycznej bywają krytykowane ze względu na upamiętniane wydarzenia i siły polityczne. Poprzez zestawienie przykładów z różnych krajów chcemy zbadać, czy można mówić o podobieństwach form, logiki i dynamiki losów środkowoeuropejskich pomników – tłumaczy ideę wystawy Agnieszka Tarasiuk, kuratorka Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni.

W ramach współpracy przewoźnika z muzeum, wybrane dzieła rzeźbiarskie oraz ciekawostki z nimi związane zostaną opisane w magazynie pokładowym "W podróż" oraz przedstawione na stronach przewoźnika w mediach społecznościowych.

PKP Intercity zaangażowane w świętowanie niepodległości

W trakcie ostatnich miesięcy PKP Intercity świętowało wraz z Polakami okrągłą rocznicę odzyskania niepodległości. Aktywnie współpracowało m.in. z biurem Programu Niepodległa oraz Polską Organizacją Turystyczną. Z inicjatywy przewoźnika na warszawskim Powiślu powstał niezwykły mural przedstawiający sposoby świętowania niepodległości przez Polaków. Na co dzień PKP Intercity aktywnie zachęca do podróży pociągami i poznawania wszystkich, nawet tych najdalszych zakątków Polski.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
PKP Intercity
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.