TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

PKM do Kostrzyna. W planach dalszy rozwój
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 23.08.2019 10:15:06
PKM do Kostrzyna. W planach dalszy rozwój

Od czwartku Poznańska Kolej Metropolitalna dojeżdża do Kostrzyna w powiecie poznańskim. Pociąg przejeżdża przez Swarzędz, który do PKM dołączył przed rokiem.

Od czwartku Poznańska Kolej Metropolitalna dojeżdża do Kostrzyna w powiecie poznańskim. Pociąg przejeżdża przez Swarzędz, który do PKM dołączył przed rokiem.

W ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej pociągi kursują obecnie na trasach z Poznania, m.in. do Nowego Tomyśla, Wągrowca, Jarocina i Grodziska Wielkopolskiego. W czwartek władze regionu, powiatu oraz miasta i gminy Kostrzyn podpisały umowę dotyczącą włączenia połączeń kolejowych do Kostrzyna w system PKM. Z Poznania wyjechał też pierwszy pociąg inaugurujący nową trasę.

Poznańska Kolei Metropolitalna (PKM) jest wspólnym przedsięwzięciem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego. Finansowanie przedsięwzięcia odbywa się na zasadzie solidaryzmu uczestniczących w PKM samorządów. Częstotliwość kursowania pociągów w godzinach szczytu przewozowego wynosi 30 minut, zapewniając pasażerom odpowiedni komfort podróżowania.

W czerwcu ubiegłego roku system kolejowych połączeń metropolitalnych zainaugurował funkcjonowanie na liniach do Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla i Wągrowca, natomiast we wrześniu pociągi z logo PKM dojechały do Swarzędza.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego poinformował w czwartek, że w tym roku planowane jest jeszcze uruchomienie połączeń w ramach PKM do Gniezna, natomiast od nowego roku do systemu PKM zostanie włączona linia kolejowa do Rogoźna, nastąpi też wydłużenie PKM do Wrześni.

Poznańska Kolej Metropolitalna obejmuje zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania. Przewoźnikiem PKM są Koleje Wielkopolskie. Zakończenie wdrażania projektu przewidziane jest na 2021 rok.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKM
Kostrzyn