TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

PKM Czechowice-Dziedzice na zakupach. 4 x MAXI
InfoBus.pl - Opublikowano: 18.01.2017 17:18:24 4 komentarze
PKM Czechowice-Dziedzice na zakupach. 4 x MAXI

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach ogłosiło wczoraj przetarg na zakup 4 szt. nowych autobusów klasy MAXI z silnikami diesla Euro 6. Z małym zastrzeżeniem...

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach ogłosiło wczoraj przetarg na zakup 4 szt. nowych autobusów klasy MAXI z silnikami diesla Euro 6. Z małym zastrzeżeniem.

Chodzi o to, że PKM nie ma jeszcze formalnie przyznanego dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014?2020. Projekt jest na dobrej drodze, ale zawsze warto zastrzec, że w przypadku nie otrzymania unijnego grantu kupi się tylko jeden autobus klasy MAXI. I tak zrobił czechowicki PKM. Dodajmy, że rozstrzygnięcie konkursu RPO zaplanowano na kwiecień 2017 r.

Autobusowy budżet PKM-u to 3 720 500 PLN netto, a wymagany termin realizacji dostawy wynosi 160 dni (od udzielenia zamówienia). Termin składania ofert upływa 23 lutego.

Przypomnijmy, że kryteria wyboru najkorzystniejszej oferty są następujące:

1. Cena. Waga 70

2. Aspekty środowiskowe ekologia (zużycie energii). Waga 25

3. Okres gwarancji. Waga 3

4. Rozwiązania techniczno-eksploatacyjne. Waga 2

Generalnie ciężko sobie wyobrazić sytuację, że Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach kupi inne autobusy inne marki niż Solaris. Przetarg przetargiem, ale bardzo dobra współpraca między tymi firmami i dotychczasowa historia tej relacji pokazuje, że innym producentom będzie tutaj bardzo ciężko się przebić i najprawdopodobniej nikt z nich tego nie spróbuje zrobić.

Zakupowa historia

Aktualnie czechowicki PKM dysponuje flotą 18 autobusów, która w zdecydowanej mierze składa się pojazdów marki Solaris (14) oraz czterech autobusów innych marek, które najpewniej zostaną zastąpione przez tegoroczne unijne nabytki.

Wszystkie kupowane w ostatnim okresie nowe pojazdy pochodziły z fabryki w Bolechowie. Tak było w 2010 r., podczas ostatnich zakupów, kiedy PKM odebrał trzy Urbino 12, jak i w 2009 r. kiedy zakupiono pierwsze trzy Urbino 10 z dostawami na lata 2009-2011. Wyłomem w tej praktyce był rok 2009 r., kiedy PKM Czechowice-Dziedzice musiał nabyć dwa używane autobusy komunikacji miejskiej MAN NL 202.

Historycznie pierwsze dwa Solarisy czechowicki PKM nabył jeszcze w 1999 r., czyli w momencie rynkowej premiery Urbino 12. To się nazywa lojalny klient.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKM Czechowie-Dziedzice
unia
RPO
 • Znawca – 19.01.2017

  A gdzie obiecane hybrydy?

 • Pkmczdz – 19.01.2017

  Miało być 7 hybryd i co? Dupa zbita :p brało hajsu

 • znawca – 19.01.2017

  @ Pkmczdz Miały być 4 diesle i 3 hybrydy ale masz rację dupa zbita

 • Bogdan – 20.01.2017

  Czechowice mogłyby zainwestować w nowe autobus ale np. 18 metrowe bądź 15 bo moim zdaniem wysyłać rano na VII Urbino 10 to jest dramat. I mogli by w pozostałych autobusach zamontować klimatyzacja.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.