Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Pionki Główne i Pionki Zachodnie opóźnione. Przez błędy w dokumentacji i koronawirusa

inforail
29.06.2020 08:45
0 Komentarzy

Zgodnie zzapewnieniem spółki PKP SA przetarg na przebudowę dworca Pionki Zachodnieplanowany jest do ogłoszenia w III kwartale 2020 roku. Obecnie trwa proceduraodbioru projektu wykonawczego, który stanowi opis przedmiotu zamówienia dlapostępowania – poinformował wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Jak wyjaśnił przesunięcie terminu ogłoszenia spowodowanebyło wystąpieniem błędów w dokumentacji projektowej dostarczonej przez jejwykonawcę. Według zapewnień PKP SA opóźnienie na etapie prac projektowych nie zagrażarealizacji inwestycji w termie wynikającym z wytycznych w zakresiekwalifikowalności wydatków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko2014-2020.

Podobnie wygląda kwestia dworca Pionki Główne. Przetarg na jegoprzebudowę PKP SA planuje ogłosić w III kwartale 2020 roku. Obecnie trwaoczekiwanie na wydanie przez Wojewodę Mazowieckiego decyzji o pozwoleniu nabudowę. Dokument jest niezbędny dla ogłoszenia postępowania przetargowego.  Powodem przesunięcia terminu ogłoszeniapostępowania przetargowego jest wydłużająca się procedura uzyskania pozwoleniana budowę w Urzędzie Wojewódzkim. W ocenie Spółki zasadniczy wpływ na wydłużającąsię procedurę uzyskania pozwolenia na budowę ma panująca pandemia COVID-19,która spowodowała ograniczoną dostępność urzędów wydających decyzjeadministracyjne – wskazał Bittel.

Dalej wiceminister podał, że obiekt dworca kolejowego porozpoczęciu prac projektowych został wpisany do rejestru zabytków, dlatego wszelkieprace podlegają uzgodnieniom konserwatorskim. Zakres projektu obejmuje jegoprzebudowę wraz z wymianą instalacji wodociągowej, sanitarnej, cieplnej,elektrycznej, teletechnicznej. Obiekt zostanie wyposażony w nowoczesne systemyzarządzania budynkiem, a także dostosowany do współczesnych wymagań istandardów obsługi podróżnych, w tym do potrzeb osób o ograniczonychmożliwościach poruszania się.

Zakończenie prac budowlanych planowane jest w I kwartale2022 r. W chwili obecnej nie ma zagrożenia opóźnienia realizacji inwestycjipoza okres kwalifikowalności wydatków wynikający z wytycznych ProgramuOperacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 – zapewnił Bittel.

Komentarze