TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pilecki nie będzie patronem pociągu PKP Intercity? Poseł zdziwiony
InfoRail.pl - Opublikowano: 18.09.2017 00:02:29 8 komentarzy
Pilecki nie będzie patronem pociągu PKP Intercity? Poseł zdziwiony

Na portalach i forach społecznościowych środowisk pracowników Polskich Kolei Państwowych S.A. pojawiły się liczne informacje, że w ramach kampanii nadawania poprzez konkursy regionalnych nazw pociągom PKP Intercity i TLK, niektóre z tych nazw mają ulec zmianom

Na portalach i forach społecznościowych środowisk pracowników Polskich Kolei Państwowych S.A. pojawiły się liczne informacje, że w ramach kampanii nadawania poprzez konkursy regionalnych nazw pociągom PKP Intercity i TLK, niektóre z tych nazw mają ulec zmianom – pisze w interpelacji do Ministra Infrastruktury i Budownictwa poseł Kukiz'15 dr hab. Józef Brynkus.

Jedną z najbardziej bulwersujących pogłosek jest ta, mówiąca o likwidacji nazwy "Pilecki" nadanej zaledwie przed rokiem pociągowi kursującemu na trasie Lublin - Bielsko-Biała. Nazwa ta miałaby zostać zastąpiona inną, nawiązującą do regionalnych produktów czy przysmaków.

W moim odczuciu - a jestem przekonany, że także w odczuciu wielu tysięcy moich rodaków - postać Rotmistrza Witolda Pileckiego jest jednym z najgodniejszych oraz najwspanialszych wyróżników i spełnia wszelkie wymogi nie tylko dobrej reklamy, ale także pozytywnej kampanii edukacyjnej w Polsce. Niewiele jest postaci równie godnych patronów – pisze poseł. I pyta, czy rzeczywiście projektowana jest taka zmiana nazwy pociągu? Jeżeli tak, jaka jest przyczyna tej zmiany? Czy jakikolwiek "produkt regionalny" może być lepszym znakiem wyróżniającym, niż postać największego polskiego bohatera II wojny światowej, identyfikowalna także szeroko poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej? – pyta poseł.

I dalej zadaje pytania: Czy PKP są spółką polską i czy nie powinny realizować idei kreowania pozytywnego oraz prawdziwego wizerunku Polski i Polaków? Jeżeli tak, dlaczego i kto doprowadził do takiej sytuacji, w której zmieniany jest wyróżnik wyjątkowo dobry wizerunkowo i edukacyjnie, na inny, najprawdopodobniej o znacznie słabszej wymowie i rezonansie społecznym? I czyją politykę realizują w ten sposób PKP S.A.?

Jeżeli informacje o przygotowywanej zmianie są prawdziwe, poseł prosi o odpowiedź kto i z jakiej przyczyny podjął decyzję o rugowaniu postaci jednego z najwybitniejszych Polaków z kampanii reklamowej PKP S.A.? Prosi również o podjęcie działań zmierzających do zablokowania tego antypolskiego pomysłu. Jeżeli informacja jest nieprawdziwa, poseł pragnie zwrócić uwagę Ministra, że upowszechnianie takich informacji może kreować nie tylko zły wizerunek PKP S.A., ale także niekorzystną i antypolską narrację w wielu środowiskach.

Przypomnijmy, że PKP Intercity jakiś czas temu rozstrzygnęły konkurs na nazwy 16 pociągów. W tym roku były one wybierane przy współpracy z władzami poszczególnych województw.

I dodajmy, że IC Pilecki od czerwca 2017 roku kursuje, w związku z remontem linii do Lubina, na trasie skróconej z Warszawy do Bielska-Białej.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP Intercity
IC
 • yogeeboo – 18.09.2017

  a to przypadkiem nie "suweren" wybierał te nowe nazwy w głosowaniu/plebiscycie?

 • kolejFAN – 18.09.2017

  i dobrze że nie będzie, nie ma miejsca w PICu na nazwy koniunkturalne,polityczne i kontrowersyjne!

 • Beton partyjny – 18.09.2017

  Trzeba było nadać nazwę Generała Świerczewskiego, nie byłoby problemów i zgrzytów

 • kolejFAN – 19.09.2017

  za "Stefana Michnika" g.wno zasponsoruje nagrody

 • Ju – 19.09.2017

  Ja proponuję tlk "miesięcznica", tlk "apel smoleński" oraz ic "zdradzieckie mordy", ten ostatni oczywiście w wagonach bezprzedziałowych jak na prawdziwego zdrajcę przystało.

 • zz – 19.09.2017

  @ Ju, zapomniałeś o "gorszym sorcie" i "ludzkich panach".

 • kolejFAN – 19.09.2017

  ten pociąg powinien nosić nazwę PODBESKIDZIE . Coś co związane z regionem a nie z polityką.

 • NM – 25.09.2017

  Wszystko co trzeba nazwać, a więc miedzy innymi ulice i pociągi powinno mieć nazwy niezwiązane z konkretnymi osobami i zdarzeniami.Najlepsza nazwa dla ulicy to Długa, Spadzista , Wąska , Kwiatowa, Cienista, Akacjowa itp. a dla pociągu np. Wielkopolanin, Tatry,Giewont, Wawel i tym podobne.Pileckiemu i innym prawdziwym i nieprawdziwym bohaterom dajmy spokój.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!