TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pilawa z kasą na dwa autobusy: diesel plus hybryda
InfoBus.pl - Opublikowano: 13.02.2019 11:00:33
Pilawa z kasą na dwa autobusy: diesel plus hybryda

Mazowiecka Pilawa to kolejny mniejszy ośrodek w Polsce, który dzięki unijnym funduszom kupi nowe autobusy i uruchomi własną komunikację miejską.

Mazowiecka Pilawa to kolejny mniejszy ośrodek w Polsce, który dzięki unijnym funduszom kupi nowe autobusy i uruchomi własną komunikację miejską.

W poniedziałek - 11 lutego - w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Pilawie miało miejsce uroczyste podpisanie umowy na realizację zadania pn. "Rozwój mobilności miejskiej poprzez budowę centrum przesiadkowego przy Dworcu PKP w Pilawie".

Całkowita wartość projektu wynosi 8 mln 441 tys. 719,40 zł, a kwota dofinansowania to 6 mln 775 tys. 938,22 zł. Wsparcie pochodzi z RPO WM 2014-2020 oraz z budżetu państwa. Partnerami projektu są Mazowiecka Agencja Energetyczna i Usługi Transportowe Janusz Wołoszka.

Dwa autobusy

Projekt zakłada m.in. zakup autobusów niskoemisyjnych, w tym:

  • jeden pojazd z silnikiem diesla Euro 6

  • jeden pojazd z napędem hybrydowym.

Pozwoli to uruchomić w Pilawie nowe połączenia komunikacyjne. Autobusy będą podjeżdżać bezpośrednio pod dworzec PKP oraz na parking P+R, umożliwiając szybkie i komfortowe przesiadanie się podróżnych na inne środki komunikacji np. pociąg, rower, samochód.

-"Autobusy będą podjeżdżać bezpośrednio pod dworzec PKP i na nowo wybudowany parking. Jest to pierwszy etap planowanej do wybudowania w tym miejscu inwestycji, która powinna ułatwić komfort podróżowania naszym mieszkańcom i przyjezdnym, ale również poprawić wizerunek miasta. Nie ukrywam, że nie było łatwo pozyskać te środki, dlatego dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi przygotować bardzo dobry wniosek, dzięki temu zajęliśmy w konkursie 3 miejsce, ale środków starczyło jedynie na 2 wnioski. Dlatego dziękuję przedstawicielom Zarządu Województwa, szczególnie Pani Marszałek Ewie Orzełowskiej, za której pośrednictwem Zarząd Województwa Mazowieckiego zwiększył pulę środków, dzięki czemu nasz wniosek uzyskał dofinansowanie. Przed nami trudny etap realizacji i rozliczenia. Mam jednak nadzieję, że - tak jak do tej pory - ten etap również przejdziemy pomyślnie" – napisała w mediach społecznościowych pani burmistrz Pilawy, Albina Łubian

Nowoczesne centrum

Parking "Park&Ride" będzie obejmował 103 miejsca parkingowe, w tym trzy dla osób niepełnosprawnych. Z kolei na parkingu "Bike&Ride" miejsce znajdzie 30 rowerów. Nowa ścieżka rowerowa o długości 350 m będzie powiązana z już istniejącą infrastrukturą rowerową (wzdłuż ul. Dworcowej do ul. Wyzwolenia) i umożliwi rowerzystom bezpieczny dojazd do parkingu P&R.

Inwestycja przyczyni się do zmniejszenia natężenia ruchu samochodowego w Pilawie, a tym samym do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza. Zagospodarowanie terenu przy dworcu PKP poprawi bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Ważną kwestią będzie również zmiana wizerunku miasta.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
tabor
hybryda
Pilawa
Mazowieckie