TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pierwsza SM42 PKP Intercity już w FPS. Rusza modernizacja
InfoRail.pl - Opublikowano: 03.12.2019 09:45:33
Pierwsza SM42 PKP Intercity już w FPS. Rusza modernizacja (foto: PKP IC)

W ubiegłym tygodniu na łamach InfoRail.pl pisaliśmy o podpisaniu przez FPS – H. Cegielski umów na modernizacje łącznie 13 lokomotyw SM42 PKP Intercity.

W ubiegłym tygodniu na łamach InfoRail.pl pisaliśmy o podpisaniu przez FPS – H. Cegielski umów na modernizacje łącznie 13 lokomotyw SM42 PKP Intercity.

Poznańska firma nie traci czasu i od razu bierze się za robotę. Jak informuje Baza Wagonów Kolejowych pod koniec ubiegłego tygodnia do zakładów Cegielskiego w Poznaniu trafiła na modernizację pierwsza spalinówka. To SM42-033, lokomotywa wyprodukowana w 1967 roku przez Fablok Chrzanów. Ostatni przydział lokomotywy to Zakład Centralny w Warszawie, a konkretniej pracowała na Olszynce Grochowskiej.

Jak podaje Ilostan Pojazdów Trakcyjnych lokomotywa ma uszkodzony silnik spalinowy.

H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu wykona naprawy okresowe na piątym poziomie utrzymania (P5) wraz z modernizacją lokomotyw. Całkowita wartość kontraktu wynosi 90,3 mln zł brutto, koszt naprawy i modernizacji jednego pojazdu to niemal 7 mln zł brutto. Modernizacja jest współfinasowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, projekty "Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A." oraz "Przyspieszamy komfortowo – unowocześnienie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.". PKP Intercity podpisało umowę na realizację tego projektu z Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) wiosną 2018 roku. Przewoźnik uzyskał dofinasowanie łącznie w kwocie 653,8 mln zł. Poznańska firma ma 24 miesiące od zawarcia umowy na realizację całego zamówienia.

Lokomotywy serii SM42 zostaną zmodernizowane na dwuagregatowe z funkcją zasilania wagonów w energię elektryczną. Pojazdy zyskają nowoczesne silniki spalinowe, spełniające najnowszą normę emisji spalin. Rozwiązania, które pojawią się w lokomotywach, takie jak  m.in. mikroprocesorowe sterowanie, poprawią właściwości trakcyjne pojazdu, a także pozwolą zmniejszyć zużycie paliwa. Po modernizacji poprawi się bezpieczeństwo pracy lokomotyw, a także ich niezawodność. Niższe będą także koszty eksploatacji unowocześnionych pojazdów serii SM42. Zaplanowane prace przyczynią się do zwiększenia komfortu pracy maszynistów. Zastosowane rozwiązania wpłyną na obniżenie hałasu i drgań zarówno tych emitowanych do otoczenia, jak i tych, które mają wpływ na personel obsługujący lokomotywę oraz opcjonalnie na pasażerów.

Zmodernizowane lokomotywy będą bardzo istotną częścią naszego parku taborowego. Ich zastosowanie będzie uniwersalne, co pomoże nam sprawnie zarządzać także nieprzewidzianymi sytuacjami na szlakach kolejowych – zapewnia Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Zmodernizowane lokomotywy będą wykorzystywane przede wszystkim do pracy manewrowej. Ponadto będą mogły być wykorzystywane do obsługi czasowo zamykanych części szlaków z uwagi na modernizacje linii kolejowych, obsługi pociągów w awaryjnych sytuacjach związanych z uszkodzeniami trakcji oraz sezonowo uruchamianych składów, prowadzonych po niezelektryfikowanych szlakach. Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
SM42
FPS
Cegielski
PKP Intercity
lokomotywa
modernizacja