TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pięć pięcioczłonowych ezt-ów dla PKM
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 17.04.2018 08:49:23 2 komentarze
Pięć pięcioczłonowych ezt-ów dla PKM

Województwo wielkopolskie dostało 48,8 mln zł z Unii Europejskiej na zakup nowych pociągów; w piątek podpisano umowę w tej sprawie. Pięć pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych kursować będzie na trasach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM).

Województwo wielkopolskie dostało 48,8 mln zł z Unii Europejskiej na zakup nowych pociągów; w piątek podpisano umowę w tej sprawie. Pięć pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych kursować będzie na trasach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM).

PKM to system regularnych kolejowych połączeń regionalnych, współfinansowany przez wielkopolski samorząd oraz samorządy położone wzdłuż dziewięciu linii kolejowych. System ma ruszyć w czerwcu; w godzinach szczytu przewozowego składy będą jeździć co ok. 30 minut.

Umowę ws. dofinansowania zakupu taboru podpisano w piątek w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. Wsparcie pochodzi z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość całej inwestycji to 120 mln zł. W II kwartale wielkopolski samorząd ogłosi przetarg na producenta pięciu pięcioczłonowych składów. Na wykonanie zadania przewidziano maksymalnie 18 miesięcy od daty podpisania umowy.

Składy będą się poruszać z prędkością do 160 km/h i zostaną przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W każdym pojeździe znajdzie się minimum 240 miejsc siedzących, klimatyzacja, Wi-Fi i system dynamicznej informacji pasażerskiej. Będzie też monitoring, miejsca dla niepełnosprawnych i do przewozu rowerów.

Uruchamiany w czerwcu system PKM obejmie swoim zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania. Wdrażanie PKM następować będzie etapami. W poniedziałek wielkopolski samorząd podpisze umowy ws. uruchomienia PKM z gminami i powiatami leżącymi wzdłuż pierwszych czterech linii kolejowych.

Docelowo składy będą dojeżdżać do stacji: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Września, Gniezno, Wągrowiec, Oborniki i Szamotuły. Zakończenie wdrażania tego projektu przewidziane jest na 2021 rok i uzależnione od zakończenia remontów poszczególnych linii kolejowych przez PKP PLK. Zadanie będzie realizowane przez samorządowego przewoźnika kolejowego – spółkę Koleje Wielkopolskie.

"Tabor, którego dotyczy podpisana dziś umowa, będzie dostępny nie szybciej niż w przyszłym roku. Od 10 czerwca ruszymy z PKM na pierwszych czterech liniach tym taborem, tymi zasobami, którymi obecnie dysponujemy. Już mamy zamówionych 10 nowych składów, wraz z kolejnymi pięcioma będziemy dysponowali łącznie 80 jednostkami. Żeby w pełni uruchomić PKM potrzebnych będzie jeszcze ok. 30 pociągów" – powiedział w piątek wicemarszałek województwa Wojciech Jankowiak.

Jak podkreślono na konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu umowy, do tej pory z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 do województwa wielkopolskiego na 147 inwestycji, głównie transportowych, trafiło w sumie 5,4 mld zł. Były to m.in. budowa drogi ekspresowej S5 z Mielna do Gniezna oraz z Poznania do Kaczkowa, czy budowa obwodnic Ostrowa Wielkopolskiego i Jarocina. Stolica regionu na siedem inwestycji tramwajowych pozyskała z tego samego źródła 375 mln zł.

"W maju dofinansowaliśmy też kwotą ponad 120 mln zł prace usprawniające ruch na drodze krajowej 92 w obrębie miasta. Łączna kwota dofinansowania, licząc dzisiejszą umowę kolejową, to 545 mln zł" – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik.

Jak dodał, w tym roku planowane jest podpisanie umów na kolejne inwestycje w województwie. Jeśli ocena wypadnie pozytywnie, pieniądze z programu trafią na kilka ważnych przedsięwzięć związanych z gospodarką wodno-ściekową, między innymi w Turku, Wągrowcu, Złotowie, Kępnie, a także na modernizację niektórych dworców w regionie.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Wielkopolska
Unia Europejska
ezt
Koleje Wielkopolskie
  • Kaszebe – 18.04.2018

    Polecam "Misia"-"bo to Polska właśnie!" ; D

  • kolejFAN – 18.04.2018

    co to za kolejny twór PKM. Są KW a pociągi powinny dojeżdżać do stacji węzłowych a nie kończyć sztucznie bieg w Szamotułach,Kościanie czy Obornikach! w Polsce nie ma pieniędzy ani taboru na tworzenie SBahnów.Zamiast pieprzyć sto razy o Wągrowcu pomyśleć o przedłużeniu linii z Gołańczy do Bydgoszczy. Co z Międzychodem,Pniewami?Gostyniem i Wschową?

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !