TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

PESA z optymizmem, ale umiarkowanym, o przetargu Kolei Mazowieckich
InfoRail.pl - Opublikowano: 11.10.2017 09:58:52 8 komentarzy
PESA z optymizmem, ale umiarkowanym, o przetargu Kolei Mazowieckich

Jak już informowaliśmy na łamach InfoRail.pl aktualnie toczy się postępowanie na dostawę ezt-ów dla Kolei Mazowieckich. Cały czas czekamy na rozstrzygnięcie.

Jak już informowaliśmy na łamach InfoRail.pl aktualnie toczy się postępowanie na dostawę ezt-ów dla Kolei Mazowieckich. Cały czas czekamy na rozstrzygnięcie.

Jak wiadomo oferty złożyło trzech producentów. Najtańsza jest PESA. Zobaczymy jakie będzie rozstrzygnięcie – powiedział nam Maciej Maciejewski, dyrektor marketingu pojazdów szynowych bydgoskiej firmy. Firma zaoferowała w przetargu Elfa2, czyli pojazd z rodziny, która wcześniej została zaproponowana Kolejom Śląskim, Wielkopolsce, Podkarpaciu i Przewozom Regionalnym.

Postępowanie jest dość skomplikowane. Po otworzeniu ofert i odczytaniu parametrów, które nie były utajnione odnieśliśmy wrażenie, że, o ile nasza cena była atrakcyjna, o tyle dużym zaskoczeniem okazały się koszty utrzymania, jakie zaoferował Stadler – powiedział nam Maciej Maciejewski.

Przedstawiciel producenta z Bydgoszczy nie ukrywa, że lekcja została odrobiona. Historia pokazała, że zdarzały się przypadki, iż cenę za utrzymanie ciężko było obronić. Podchodzimy teraz do tematu ostrożniej, w oparciu o ścisłe wyliczenia – podkreślał Maciejewski. I dodał, że ceny, które zaproponował Newag wskazują, że być może tę firmę nieco mniej interesował przetarg Kolei Mazowieckich. Ostateczna walka o wygraną powinna zatem rozegrać się miedzy PESĄ a Stadlerem.

Postępowanie dla Kolei Mazowieckich nie jest typowym, ma bowiem dwa etapy – tu być może należy doszukiwać się powodów odpuszczenia go przez firmę z Nowego Sącza. Jak tłumaczy Maciej Maciejewski pierwszy etap to podpisanie umowy ramowej, które niewiele daje. Może zdarzyć się tak, że producent który wygra ten przetarg nie dostanie żadnego konkretnego zamówienia. Umowa ramowa nie wiąże żadnej ze stron. Co prawda Koleje Mazowieckie deklarują, że zwycięzca dostanie jakieś zadanie do zrealizowania, pewności jednak nie ma. Zamówienie w całości jest intersujące, gdyby zostało zrealizowane w całości, byłoby jednym z największych w Polsce – zaznacza przedstawiciel PESY. Przypomnijmy, że to nawet 71 pociągów.

Czekamy zatem na werdykt komisji przetargowej, wszystko może się jeszcze zdarzyć.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PESA
Koleje Mazowieckie
przetarg
ezt
 • Kobi – 11.10.2017

  Czyżby sprawa z ŁKA i wywalenie po odwołaniu się przez Newag nic Stadlera nie nauczyło i znów ostro zalicytowali parametry techniczne. Kto wie czy Stadler znowu nie przelicytuje.

 • haha – 11.10.2017

  Kobi nie krępuj się, startuj na doradcę przetargowego. Przecież wiesz lepiej :D

 • Robert – 11.10.2017

  Ciekawe ile im zajmie wyłonienie zwycięzcy. Miał to potrwać około miesiąca.

 • gutek – 11.10.2017

  przy zaproponowanej niemalże takiej samej cenie to musi wygrać STADLER

 • vavato – 11.10.2017

  Odtrąbiono hucznie i medialnie te liczbę 71 nowych EZT, a coś czuje, że jak przyjdzie do zamówień i realnych działań to zacznie się ta liczba kurczyć i kurczyć...

 • mechanik – 11.10.2017

  I jak tam umiarkowany optymizm?

 • Me Chamik – 11.10.2017

  Chyba dobrze. Drugie miejsce zajęli. Pewnie jeszcze powalczą w KIO.

 • mechanik – 12.10.2017

  Po to jest KIO. Stadler jako jedyny może pochwalić się realnie osiągniętą 100% dostępnością, więc skoro pupa boli to sobie pochamikuj do woli.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!