TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Pendolino potrzebują kolejnych przeróbek?
InfoRail.pl - Opublikowano: 13.03.2018 16:41:00 2 komentarze
Pendolino potrzebują kolejnych przeróbek?

Miejsce dla pasażera na wózku jest w Pendolino tylko jedno i tylko w wagonie restauracyjnym.

Od wielu lat obserwujemy pozytywne zmiany, jakie zachodzą w zakresie dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami w transporcie i komunikacji – pisze grupa posłów w interpelacji do Ministra Infrastruktury.

Szczególne uznanie budzą zmiany, jakie dokonały się w polskich pociągach i na dworcach kolejowych. Zmiany te obserwujemy osobiście, podróżując regularnie pociągami "Pendolino" – stwierdzają dalej. Ale. Z informacji, jakie docierają do posłów, a także z osobistych doświadczeń – wynika, iż wiele trzeba i można jeszcze w tym zakresie poprawić i to niewielkim kosztem. Obecnie bowiem miejsce dla pasażera na wózku jest w Pendolino tylko jedno i tylko w wagonie restauracyjnym. Bo tylko w tym wagonie są dwie (!) specjalne windy do wsiadania i wysiadania (po obu stronach wagonu) oraz odpowiednia toaleta. Zatem pomimo dwóch wind i specjalnej toalety obecnie pociągiem może podróżować tylko jedna osoba na wózku! Ponadto podróż w wagonie restauracyjnym ma swoje zalety, ale bywa też mocno uciążliwa, kiedy restauracyjni goście prowadzą głośne rozmowy albo zbiorowo "wyrażają radość" z rozpoczynającego się weekendu – stwierdzają posłowie.

Problem ten można rozwiązać w prosty sposób, tworząc dodatkowe co najmniej 2 – lub odpowiednio więcej – miejsca dla osób na wózkach inwalidzkich w sąsiednim wagonie nr 2. Pasażer wsiada przecież przez to samo wejście – albo po rampie dostawianej do wagonu albo jedną z wind znajdujących się w wagonie nr 3 (restauracyjnym). Osoba na wózku miałaby wówczas wybór: podróż w wagonie restauracyjnym czy zwykłym. Wystarczyłoby wyjąć w wagonie nr 2 jeden (lub więcej, kiedy jedzie większa grupa) rząd zwykłych foteli. Ponadto w miejscu dla osoby na wózku konieczne są uchwyty na ścianie, co byłoby pomocne podczas "bujania" pociągu i dawało większy komfort podróży. W podłodze potrzebny jest system stabilizowania pozycji wózka – np. pasy zamocowane w podłodze, którymi można by odpowiednio przypiąć koło wózka, co dawałoby stabilność pozycji i zapewniało bezpieczeństwo niezależnie od przyspieszania czy hamowania pociągu – stwierdzają posłowie w interpelacji.

Kolejnym elementem wymagającym usprawnienia jest przygotowanie na peronie odpowiedniego podjazdu, za pomocą którego pasażer na wózku może sprawnie i bezpiecznie wsiąść do wagonu. Rozwiązanie takie funkcjonuje na Dworcu Centralnym w Warszawie i praktyka pokazuje, iż należałoby je zastosować również na innych dworcach.

Niezbędne jest również poprawienie dostępności i funkcjonalności toalet dla osób poruszających się na wózkach. Toaleta jest bowiem dość obszerna, ale rozmieszczenie i rodzaj zastosowanego wyposażenia (odpowiednie uchwyty w odpowiednich miejscach) oraz brak odpowiednich zabezpieczeń, dzięki którym można unieruchomić wózek i bezpiecznie z niej skorzystać – powodują poważne zagrożenie: od wielu osób otrzymujemy informacje o upadkach, których główną przyczyną są właśnie wadliwe rozwiązania i braki wyposażenia w toalecie.

W ww. sprawie zostało wystosowane pismo do Zarządu PKP, znak: BP.SP/R/5/2017, z dnia 26 kwietnia 2017 r. Do dziś jednak – pomimo upływu 10 miesięcy – nie została udzielona odpowiedź.

Mając na uwadze powyższe posłowie zwrócili się do ministra Andrzeja Adamczyka o informacje: czy i kiedy planowane lub realizowane będą dalsze prace mające poprawić warunki podróży, w tym szczególnie bezpieczeństwo podróżowania pociągami "Pendolino", przez osoby niepełnosprawne, w tym poruszające się na wózkach? oraz czy w pracach służących zapewnieniu poprawy dostępności podróżowania pociągami uczestniczą jako eksperci osoby z niepełnosprawnością?Sprawdź też:
Pendolino
Ministerstwo Infrastruktury
  • Edi666 – 13.03.2018

    No przecież IC nie ma uprawnień do takich przeróbek

  • DarekP – 16.03.2018

    Alstom przygotuje odpowiednią ofertę i już za kilka lat może uda się wdrożyć proponowane rozwiązania. Ewentualnie ministerstwo będzie musiało zwiększyć dotację, by Intercity było na taka przeróbkę stać.

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.